Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Duhovy gayovia
ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza
13. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

LGBTI aktivisti napísali Paškovi, nezdajú sa im zmeny ústavy

BRATISLAVA 15. mája (WEBNOVINY) – Zámer ústavne zakotviť manželstvo ako jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy kritizujú aktivisti za práva LGBTI osôb v otvorenom liste, ktorý v utorok zaslali predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi (Smer-SD). Agentúru SITA o tom informovala Romana Schlesinger z Queer Leaders Forum. Dôvodom je, že Paška je jedným z predkladateľov návrhu na zmenu ústavy.

„V demokracii je väčšina obmedzená právami menšín a jednotlivcov a z hľadiska rozhodovania vedie stály dialóg so skupinami, ktoré reprezentujú legitímne menšinové názory a záujmy odlišné od názorov a záujmov väčšiny,“ píše sa v liste.

Aktivisti vyzývajú politikov

Demokratické politické elity majú podľa aktivistov zo svojej podstaty a z hľadiska svojej legitimity pracovať v prospech rozširovania a prehlbovania slobody, rovnosti, spravodlivosti a ľudskej dôstojnosti, nie naopak. Navrhovaná právna úprava podľa nich tiež nijakým spôsobom nezvyšuje už existujúcu ústavnú ochranu manželstva, rodiny, rodičovstva a detí, tie sú navyše chránené medzinárodnými dohovormi a zmluvami o ľudských právach, ktoré majú prednosť pred našimi zákonmi.

„Jediným faktickým cieľom tejto úpravy je zamedziť párom rovnakého pohlavia prístup k inštitúcii manželstva a pravdepodobne aj k akejkoľvek inej právnej úprave ich vzťahov,“ píše sa v liste.

Prijatie navrhovanej ústavnej zmeny by podľa aktivistov bolo ďalšou stigmatizáciou ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou a pokusom zabrániť diskusii zameranej na právne uznanie párov rovnakého pohlavia a LGBTI rodín. Zároveň v liste vyzývajú politikov, aby odmietli porušovanie ľudských práv a uznávali rozmanitosť rodinných foriem. Zmenou ústavy by sa podľa nich zakotvila nerovnosť a ochrana len vybraných rodín v základnom zákone štátu.

Obrazom: Dúhový PRIDE Bratislava 2013

List podpísalo takmer tridsať mimovládok

Pod otvoreným listom je podpísaných 29 mimovládnych organizácií vrátane Amnesty international, Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku alebo Ligy proti rasizmu. Aktivisti Pašku žiadajú o stretnutie, na ktorom s ním chcú prediskutovať právne aspekty plánovanej novely ústavy. Doteraz sa stretnutie neuskutočnilo, podľa aktivistov pre údajnú zaneprázdnenosť predsedu parlamentu.

Predseda NR SR Pavol Paška spolu s poslancom KDH Pavlom Hrušovským navrhli 28. februára doplniť článok 41 odsek 1 Ústavy SR o vety: „Manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“ Návrh poslanci v marci posunuli do druhého čítania.

Agentúra SITA požiadala o vyjadrenie aj Pavla Pašku.

Odporúčané články

Eurokomisár Šefčovič podporuje kultiváciu práv homosexuálov Máj bude patriť LGBTI ľuďom, projekt priblíži ich život

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...