LGBTI organizácie prehovorili o kampani, Slovákov rozdeľuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spoty Aliancie k referendu napokon odvysiela jedna televízia
Spoty Aliancie k referendu napokon odvysiela jedna televízia Foto: youtube.com/printscreen

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Referendum síce zástupcovia LGBTI organizácií od začiatku odmietali, no diskusiu k nemu pôvodne považovali ako príležitosť na vecnú výmenu argumentov a hľadanie všeobecne prijateľného konsenzu. Agentúru SITA o tom informoval výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Kampaň znemožňuje slušnú diskusiu

„Žiaľ, skutočnosť je taká, že referendum a kampaň okolo neho našu spoločnosť rozdeľujú: spôsobujú konflikty v rodinách, na pracoviskách, nezmyselné hádky medzi priateľmi. Kampaň k referendu podľa nášho názoru znemožňuje slušnú diskusiu a obmedzuje sa len na opakovanie mnohokrát vyvrátených lží a poloprávd,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Zároveň zástupcovia LGBTI organizácií nechcú byť súčasťou kampane a preto nepôjdu do priamych konfrontácií v médiách s iniciátormi a podporovateľmi referenda. „Veríme, že sa demokratická spoločnosť dokáže vyrovnať s hrubou manipuláciou a zavádzajúcou politickou agitáciou a čas na konštruktívnu diskusiu ešte príde,“ uvádzajú na záver.

Vyhlásenie podpísali Martin Macko a Jana Jablonická Zezulová z Iniciatívy Inakosť, Romana Schlesinger z Queer Leaders Fora a bývalá hovorkyňa Dúhového PRIDE Bratislava, Andrej Kuruc z Nomantinels, Christián Havlíček a Romi Kollárik z organizácie TransFúzia a Robert Furiel z PRIDE Dúhové Košice.

LGBTI mimovládka oceňuje postoj Dubovcovej k plebiscitu

Mimovládna organizácia Iniciatíva Inakosť oceňuje postoj verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, ktorá povedala, že sa na februárovom referende o ochrane rodiny nezúčastní. „Teší nás, že ombudsmanka prispela do predreferendovej diskusie argumentmi založenými na ľudskoprávnom prístupe, racionalite a výskumoch,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Inakosti Martin Macko.

Ako dodal, je to o to dôležitejšie, že v súčasnosti je kampaň založená na opakovaní lží a poloprávd. V tejto situácii je podľa neho slušná diskusia a hľadanie kompromisu nemožné a preto organizácia oceňuje osobné rozhodnutie Dubovcovej nezúčastniť sa na referende.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, v demokracii sa prihliada na názory ľudí, ktorí sa na rozhodovaní o dôležitých otázkach verejného záujmu zúčastnia. „O rodine a deťoch majú právo rozhodovať všetci občania a nikdy nesmie byť väčšine nanucované rozhodnutie elít,“ poznamenal.

Spoty Aliancie k referendu napokon odvysiela jedna televízia
Foto: youtube.com/printscreen

Dubovcová by odpovedala trikrát nie

Verejná ochrankyňa práv by na všetky tri referendové otázky z presvedčenia a argumentácie odpovedala nie, nemá preto podľa nej zmysel, aby sa na ňom zúčastnila. Má záujem na tom, aby sa ľudia, ktorí sa obávajú, že prídeme o tradičné hodnoty, oboznámili so všetkými vecami detailnejšie, čím by sa ich obavy zmenšili.

„Vývoj spoločenských vzťahov sa zastaviť nedá a nedá sa zastaviť ani odpoveďou v referendovej otázke. Vývoj je už v procese a bude to platiť aj u nás,“ vysvetlila verejná ochrankyňa práv svoje rozhodnutie v prípade prvej otázky, ktorej predmetom je manželstvo. Ak by bolo podľa jej slov umožnené manželstvo osobám rovnakého pohlavia, našej spoločnosti by to nemohlo poškodiť, len by to zvýraznilo hodnotu manželstva. Čo sa týka druhej referendovej otázky, ktorej predmetom je adopcia detí pármi či skupinami rovnakého pohlavia, v tej má ombudsmanka tiež jasno.

Najlepšie podľa nej je, aby bolo dieťa vychovávané v rodine, ktorá sa skladá z otca a matky, a tak je u nás osvojenie aj postavené. No nie vždy je ideálna predstava otec, matka, dieťa aj realizovateľná. „Nemali by sme na osvojenie klásť také podmienky, že môže byť len v ideálnej zostave, pretože prvoradé je, čo je dobré pre dieťa,“ uviedla.

Štát podľa nej zabezpečil, aby si mohli rodičia pre svoje deti slobodne vybrať školu a aby mohli byť ich deti vzdelávané tak, aby to bolo v súlade s ich vnútorným presvedčením. Aj preto by bola jej odpoveď aj na otázku vzdelávania detí v oblasti sexuálneho správania či eutanázie negatívna. Na našich školách navyše neexistuje predmet, ktorý sa týka eutanázie, taký sa vôbec nevyučuje.

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR. Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky:

1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?

2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?

3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaAnton ChromíkRomana Schlesinger