Libanon už má predbežnú správu o vlaňajšom ničivom výbuchu v bejrútskom prístave

Výbuch v Bejrúte
Muži sa pozerajú na katastrofu, ktorú po sebe zanechal mohutný výbuch v bejrútskom prístave. Foto: SITA/AP

Libanon získal v pondelok z Francúzska predbežnú správu o ničivom výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý vlani usmrtil a zranil tisícky ľudí. Informovali o tom v pondelok predstavitelia miestneho súdnictva.

Správu označili za užitočnú pre účely pokračujúceho vyšetrovania príčin explózie, ktorá zničila hlavný prístav krajiny a spôsobila rozsiahle škody v priľahlých oblastiach.

Vyše dvesto mŕtvych

Predstavitelia, ktorí sa vyjadrili pod podmienkou anonymity, odmietli poskytnúť bližšie informácie.

Vlani 4. augusta otriasla Bejrútom mohutná explózia, keď v tamojšom prístave vybuchlo takmer tritisíc ton dusičnanu amónneho.

Výbuch spôsobený pravdepodobne neďalekým požiarom pocítili v niekoľkých častiach mesta a v okruhu niekoľkých kilometrov spôsobil rozsiahle škody. Zomrelo 211 ľudí a viac ako šesťtisíc utrpelo zranenia.

Zatkli desiatky osôb

Mohutnú explóziu pocítili až na Cypre vzdialenom 150 kilometrov. Francúzski forenzní experti sa do vyšetrovania zapojili niekoľko dní po incidente.

V rámci vyšetrovania zatkli desiatky osôb, väčšinou colných úradníkov a ľudí pracujúcich v prístave. Obvineniam z nedbanlivosti vedúcej k úmrtiu čelia aj viacerí vysokí vládni predstavitelia.

Takmer desať mesiacov po výbuchu príčiny nešťastia stále nie sú známe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom