Libanonská vláda po výbuchu v Bejrúte rezignovala, pomohli aj demonštrácie

Vybuch v bejrute
Foto: ilustračné, SITA/AP

Libanonský premiér rezignoval na svoju funkciu v súvislosti s minulotýždňovým výbuchom v bejrútskom prístave. „Chcem byť s ľuďmi a spolu s nimi bojovať za zmenu,“ uviedol premiér. Hassán Dijáb to vyhlásil krátko po tom, ako rezignáciu oznámila jeho vláda.

Rozhodnutie padlo pod tlakom odstúpenia niekoľkých ministrov a ďalších, ktorí vyjadrili zámer rezignovať. Stalo sa tak po dvoch dňoch protivládnych demonštrácií.

Rezignácia v mene všetkých ministrov

Celá vláda rezignovala,“ oznámil minister s tým, že premiér Hassán Dijáb pôjde do prezidentského paláca, aby „odovzdal rezignáciu v mene všetkých ministrov„.

Libanonský súd pritom v pondelok začal s vypočúvaním šéfov tamojších bezpečnostných agentúr. V súvislosti s výbuchom pritom zadržali asi 20 ľudí a desiatky ľudí vypočuli.

Masívny výbuch, ktorý 4. augusta zničil bejrútsky prístav a veľké časti mesta, vyvolal novú vlnu protivládnych protestov.

Ničivú explóziu zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho v prístave. Nebezpečný materiál bol v prístave od roku 2013 napriek početným varovaniam.

Viac ako 200 mŕtvych

Počet mŕtvych sa medzičasom vyšplhal už na viac ako 200. Ďalších asi šesťtisíc ľudí utrpelo zranenia a takmer 300-tisíc ľudí prišlo o strechu nad hlavou.

Medzinárodní darcovia počas nedeľného virtuálneho samitu, ktorý zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron, prisľúbili pomoc vo výške 297 miliónov dolárov (v prepočte približne 251 miliónov eur). Uviedli, že finančnú pomoc musia „doručiť priamo libanonskému ľudu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hassán Dijáb