Liberáli majú podozrenie na fiktívny vývoz zlata pre vratky DPH, žiadajú odvolanie Makóa

Ľudovít Makó
Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 19. októbra, 13:28

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Podvodníci mali od štátu vyťahovať na vratkách dane z pridanej hodnoty peniaze aj za fiktívne vývozy investičného zlata. Uviedli to na piatkovej tlačovej konferencii poslanec za SaS Jozef Rajtár a bývalý námestník riaditeľa colnej správy Peter Cvik.

Hovoria o spoločnostiach, ktoré v uplynulých rokoch mali údajne zo Slovenska vyviezť takmer 5 ton investičného zlata za takmer 150 mil. eur, za čo mali následne žiadať vratky dane z pridanej hodnoty. „Viem o tom, že im boli vyplatené,“ tvrdí Cvik s tým, že informáciu o vyplatenej sume však nevie.

Nefunkčný úrad

Podľa Cvika v tomto prípade nešlo o nič iné, ako o reťazenie dane z pridanej hodnoty a odpočtov. Konateľom týchto navzájom nástupníckych firiem totiž mal byť človek, ktorý pôsobí v ďalších zhruba 160 spoločnostiach. „Zjednodušene povedané krádež,“ tvrdí.

Zároveň dodáva, že ak si podobné transakcie Kriminálny úrad finančnej správy nevšimne, svedčí to o jeho nefunkčnosti. „Kriminálny úrad je v zásade nefunkčný. Jeho výsledkom práce nemôže byť, že našli 200 kartónov cigariet,“ dodal Cvik.

Skutok sa nestal

Poslanec za SaS Jozef Rajtár preto opakovane vyzýva ministra financií Petra Kažimíra, aby urobil na kriminálnom úrade finančnej správy poriadky a aby začal tým, že zbaví funkcie súčasného šéfa úradu Ľudovíta Makóa.

Toho Rajtár za nečinnosť kritizoval už v prípade podhodnotených dovozov ázijského tovaru, ale aj v iných prípadoch. „Pokiaľ Ľudovít Makó bude na čele kriminálneho úradu, stále to bude ‚skutok sa nestal‘,“ doplnil Rajtár.

Reakcia Kažimíra

Minister financií Peter Kažimír však tvrdí, že finančná správa je samostatná inštitúcia. V jeho kompetencii je menovať prezidenta finančnej správy.

Predpokladám, že finančná správa na takéto odhalenie bude reagovať. A bude veľmi zaujímavé, aký bude výsledok a ja pevne verím, že ak by to nebola pravda, tak sa dotyční ospravedlnia, pretože neustále nahlodávajú dôveryhodnosť tej inštitúcie. Ak to je pravda, tak to treba vyšetriť a treba chytiť tých ľudí, ktorí sa na tom podieľajú alebo to prehliadajú,“ reagoval minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárĽudovít MakóPeter Kažimír