Liberáli podali podnet na začatie konania voči Ficovi

Robert Fico
Premiér Robert Fico. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií by sa mal zaoberať podnetom na začatie konania voči verejnému funkcionárovi predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov.

Poslanci NR SR za opozičnú stranu SaS vo štvrtok tento podnet na výbor podali, aby na ňom premiér Fico vylúčil pochybnosti o prijímaní daru alebo získaní inej výhody v súvislosti s užívaním luxusného bytu v komplexe Bonaparte. Ako vo štvrtok na tlačovej besede povedal poslanec NR SR za SaS Ľubomír Galko, potreba vylúčenia pochybností je o to závažnejšia, že vlastníkom nehnuteľnosti je podnikateľ Ladislav Bašternák, osoba vyšetrovaná v štyroch kauzách pre daňové podvody.

Fico platí iba sedem eur za meter štvorcový

„Na viacerých internetových portáloch boli ponuky bytov zverejnené v hodnotách dvojnásobne vyšších, ako platí premiér Fico,“ povedal Galko s tým, že Fico platí prenájom nízky, ak vôbec nejaký platí. Ako dodal poslanec NR SR za SaS Jozef Rajtár, bežná trhová cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 16 eur, podľa neho však Fico platí iba sedem eur za meter štvorcový.

Preto poslanci chcú, aby výbor prešetril, či nemohlo dôjsť k porušeniu ústavného zákona a výbor by mal od premiéra dostať nájomnú zmluvu, potvrdenia o zaplatení mesačných nájmov od roku 2012 až dodnes, znalecký posudok, ktorý určuje trhovú cenu nájmu ako aj daňové priznania prenajímateľa Ladislava Bašternáka.

Ako dodal Rajtár, vládna koalícia blokuje vyšetrovanie kľúčových ľudí z finančnej správy, polície, neschválila ani právomoci parlamentu na vyšetrenie kauzy, toto je poslednou možnosťou na prešetrenie nájomného vzťahu premiéra s Bašternákom. „Vyšetrovanie vždy záhadne uviazlo na finančnej správe, polícii, prokuratúre a je podozrivé, že Bašternák má krytie na najvyšších miestach v krajine,“ povedal Rajtár.

Fico tvrdí, že SaS na neho nič nemá

Premiér Fico vo svojom krátkom vyhlásení skonštatoval, že opozičná SaS na neho nič nemá. „Ako predseda vlády Slovenskej republiky mám podľa zákona právo na to, aby mi štát bezplatne poskytol byt na reprezentačné účely. Ja som sa rozhodol, že túto možnosť nevyužijem a v roku 2012 som si za vlastné peniaze prenajal byt, ktorý spĺňa reprezentačné účely,“ povedal s tým, že vtedy ukázal denníku Sme nájomnú zmluvu, výšku nájomného a preukázal schopnosť spoločne s manželkou nájom platiť.

„Denník Sme ma vtedy označil za pána transparentného a konštatoval, že cena za prenájom je absolútne štandardná. Nájom si platím prevodom z účtu, ktorý si už určite pán Rajtár skontroloval v Tatra banke,“ vyjadril sa a dodal, že byt využíva na reprezentačné účely a prijal v ňom viacerých premiérov. „Priznávam, že aj mňa vyrušujú informácie a podozrenia, ktoré sa týkajú majiteľa tohto bytu. Aj preto som nedávno vyhlásil, že si chcem riešiť svoju bytovú otázku výstavbou rodinného domu,“ uzavrel Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef RajtárLadislav BašternákĽubomír GalkoRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaVláda SR