Aktualizované: Sulík zostáva predsedom SaS aj ďalšie štyri roky, rozhodli členovia strany

Richard Sulík
Sprava: Predseda strany SaS Richard Sulík a poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Janka Cigániková. Foto: SITA/Jakub Julény
  • aktualizované 7. septembra, 16:59

Richard Sulík bude predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) aj ďalšie štyri roky. Rozhodli o tom členovia strany na mimoriadnom kongrese, ktorý sa konal v sobotu vo Zvolene. Sulík získal 135 hlasov zo 141 odovzdaných volebných lístkov, šesť hlasov bolo neplatných. Predseda obsadí stoličku na čele strany na ďalšie štyri roky. Riadne voľby predsedu sa mali konať až v júni 2020.

„Dnešná voľba je jasným signálom toho, že budeme v strane jednotní a predstavuje dobrý predpoklad ísť do volieb so silným mandátom. Dnes sa strana SaS zomkne a spoločne ideme do volieb uhrať čo najlepší výsledok,“ povedal v príhovore staronový predseda strany Richard Sulík. Predseda liberálov verí, že ich členmi dokážu naplniť vyváženú a výbornú kandidačnú listinu.

Jednotná strana

„Prvýkrát budeme mať kampaň nastavenú tak, že do nej zapojíme všetkých našich kandidátov. Dôležité je to, čo uhráme 29. februára. SaS už viackrát ukázala, že dokáže uhrať dobrý a prekvapivý výsledok. Toto ideme zopakovať a tomuto ideme podriadiť všetko,“ priblížil ciele strany Sulík. SaS je podľa jeho slov skúsená, pripravená a po sobote aj jednotná strana.

Na kongrese sa nezúčastnili podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová, predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka. Sulík v reakcii na to uviedol, že rozumie tomu, že nemôžu mať všetci členovia rovnaký názor na jednu vec. Do predvolebnej kampane však počíta aj s nimi a nebojí sa, že by odišli zo strany.

„Naším spoločným cieľom totiž je odstaviť od moci stranu Smer-SD. Od pondelka sa preto budem venovať len a len našej kampani a v tejto súvislosti sa teším na spoluprácu s každým jedným členom strany. Najbližších šesť mesiacov budeme debatovať len o voľbách,“ dodal predseda SaS.

Jediný kandidát

Strana Sloboda a Solidarita v sobotu vo Zvolene volila svojho predsedu. Mimoriadny kongres, na ktorom sa o post lídra SaS uchádzal iba súčasný predseda Richard Sulík, sa uskutočnil aj napriek kritike viacerých členov strany. O tom, či je kongres potrebný, hovorila v pondelok aj republiková rada strany.

Ako priblížila predsedníčka parlamentného poslaneckého klubu SaS Natália Blahová po zasadnutí Republikovej rady SaS, viacerí členovia navrhovali, aby sa v sobotu 7. septembra voľba predsedu strany nekonala.

„Viacerí členovi prišli s kompromisným návrhom, aby sa miesto voľby prijímalo uznesenie, ktorým by vyjadrili, že strana stojí za lídrom Richardom Sulíkom a že je náš volebný líder,“ priblížila Blahová s tým, že takýto návrh neprešiel. Blahová, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko, Jana Kiššová či poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda a Radoslav Pavelka sa na kongrese nezúčastnili.

Klus stojí za Sulíkom

Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martin Klus vníma znovuzvolenie Richarda Sulíka za predsedu strany ako jasný signál smerom k verejnosti, že strana je jednotná a stojí za svojím predsedom.

Ako uviedol pre agentúru SITA, „vnútorné rozpory, ktorými sme obťažovali verejnosť, sú dnešným dňom uzavreté a dali sme bodku za týmto vývojom. Chceme sa venovať už len tomu, čo od nás očakávajú občania, teda poskytnúť lepšiu alternatívu, dobrý program, pripravených ľudí a pomôcť nevyhnutnej zmene v našej spoločnosti“.

Sulíka považuje za človeka, ktorý je zameraný na kvalitný program. „Je to človek, ktorý vytvára priestor na realizáciu tých oblastí v spoločnosti, ktoré nevyhnutne táto krajina potrebuje,“ priblížil Klus.

Žiadne veľké obraty

Podľa europoslanca za SaS Eugena Jurzycu je znovuzvolenie Sulíka potvrdením toho, že SaS je pripravená zúčastniť sa na predvolebnej kampani, byť úspešná vo voľbách a „spolunahradiť“ súčasnú vládu.

Ako uviedol pre agentúru SITA, ukázalo sa, že drvivá väčšina členov strany stojí za programom a za predsedom. „Niet už o čom diskutovať. Je jasné, že ideme do volieb s jasným cieľom a jasným programom,“ objasnil Jurzyca. Od Sulíka nečaká žiadne veľké obraty.

„Kto pozná SaS roky, tak vie, čo sa dá čakať. Je to strana s výborným programom, v ktorom má významné miesto ekonomický aspekt. Je to strana, ktorá drží slovo, ktorá chce zabezpečiť maximum za každé euro pre daňového poplatníka, ktorá nechce rozbiť systém, či už u nás, alebo v EÚ, ale ktorá ho chce napravovať,“ dodal europoslanec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KiššováĽubomír GalkoNatália BlahováRichard Sulík