Líbya dostala súhlas na súdenie šéfa Kaddáfího tajnej služby

Líbya
Tripolis 21. októbra 2011. Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 11. októbra (WEBNOVINY) – Sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) uviedli, že Líbya môže sama súdiť bývalého šéfa tajnej služby Abdalláha as-Sanúsího, ktorý bol za vlády niekdajšieho diktátora Muammara Kaddáfího jednou z kľúčových postáv štátu.

As-Sanúsí a Kaddáfího syn Sajf al-Islám čelia obvineniam zo zločinov proti ľudskosti spáchaných počas povstania, ktoré v roku 2011 viedlo k diktátorovmu pádu.

Sudcovia uviedli, že Líbya je schopná a ochotná poskytnúť as-Sanúsímu férový proces týkajúci sa obvinení podobných tým ICC, a preto nie je potrebné ho posielať do Haagu. Toto rozhodnutie sa však netýka Sajfa al-Isáma, ktorého zadržiavajú v Líbyii a ICC žiada jeho vydanie do Haagu.

Štyridsaťročného Sajfa al-Isláma zajali v novembri 2011 revoluční bojovníci, ktorí ho naďalej zadržiavajú v meste Zintán ležiacom približne 140 kilometrov juhozápadne od Tripolisu. ICC na neho ako aj na as-Sanúsího už dávnejšie vydal zatykač pre podozrenie zo spáchania zločinov proti ľudskosti. Medzi Líbyou a ICC pritom pokračujú spory o to, kto by mal niekdajších predstaviteľov súdiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom