LÍBYA: Londýn vyšle stíhačky na dodržiavanie bezletovej zóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
David Cameron
David Cameron Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Veľká Británia „v nadchádzajúcich hodinách“ presunie svoje bojové lietadlá typu Tornado a Typhoon na základne v blízkosti Líbye, aby zastavili sily Muammara Kaddáfího v útočení na civilistov, oznámil v piatok premiér David Cameron. Líbyjský minister zahraničných vecí Mússa Kússa však medzitým informoval, že „Líbya sa rozhodla uplatniť okamžité prímerie a ihneď zastavila všetky vojenské operácie“.

Po tom, ako Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov, Cameron uviedol, že Británia sa na misii zúčastní spolu s americkými a francúzskymi silami. Spomínaný zásah podporili aj arabské krajiny.

„V kabinete sme sa dnes ráno dohodli, že Spojené kráľovstvo v tejto (operácii) zohrá svoju úlohu,“ povedal Cameron poslancom parlamentu. „Spolu s ministerstvom obrany sme nariadili šéfovi štábu obrany, aby… pracoval s našimi spojencami s cieľom pripraviť primerané vojenské opatrenia na uplatnenie rezolúcie vrátane (zabezpečenia) bezletovej zóny.“

Veľká Británia má okrem iných aj leteckú základňu v Akrotiri na Cypre, ktorá by mohla byť použitá na tieto účely. Okrem toho sa v Stredozemnom mori nachádzajú dve britské fregaty HMS Cumberland a HMS Westminster. Ako premiér dodal, cieľom tejto akcie je zabrániť Kaddáfímu útočiť na mesto Bengází vo východnej Líbyi, baštu povstalcov. „Nechceme vidieť v Bengází krviprelievanie a ďalšie represie a zabíjanie nevinných civilistov v Líbyi,“ vysvetlil.

Oznámenie líbyjského vedenia o okamžitom prímerí prichádza v čase, keď sa západné a arabské krajiny začali pripravovať na letecké útoky proti Líbyi, aby zabránili režimu vodcu Muammara Kaddáfího v útoku na protivládnych povstalcov sústredených predovšetkým v meste Bengází. Samotný Kaddáfí pritom len niekoľko minút predtým v rozhovore pre portugalskú štátnu televíznu stanicu povedal, že Bezpečnostná rada „nemá mandát“ na podobnú rezolúciu, ktorú „absolútne neuznávame“.

Taliansko ponúka letecké základne

Taliansko v piatok ponúklo svoje letecké základne tretím krajinám po tom, ako Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov schválila vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou. Akékoľvek vyžitie talianskych síl však bude musieť najskôr schváliť parlament. „Naša aktívna účasť, samozrejme, vrátane využitia našich základní, sa dala do pohybu,“ povedal poslancom talianskeho parlamentu minister zahraničných vecí Franco Frattini.

Franco Frattini
Foto: SITA/AP

Minister obrany Ignazio La Russa ho doplnil: „Naše prostriedky sú pripravené.“ „Američania a Briti už požiadali o niektoré (naše) základne,“ povedal La Russa s tým, že pre prípadnú operáciu v Líbyi sú pripravené základne Amendola, Gioia del Colle, Sigonella, Aviano,Trapani, Decimomannu a Pantelleria. La Russa tiež povedal, že o odsúhlasenie vojenskej akcie vláda požiada parlament. Plánujeme „požiadať parlament o schválenie využitia našich ozbrojených síl… o schválenie stať sa súčasťou koalície,“ vysvetlil. „Máme veľké kapacity pre neutralizáciu radarov možných nepriateľov,“ dodal s tým, že bezletová zóna si bude vyžadovať skutočnú iniciatívu.

Kaddáfí podľa povstalcov len zavádza

Veliteľ povstalcov, ktorí bojujú proti vojskám líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, v piatok vyhlásil, že režim vyhláseniami o prímerí len „blufuje“. Chalifa Heftir to povedal na tlačovej konferencii, ktorou reagoval na slová líbyjského ministra zahraničných vecí Mússu Kússu o tom, že Tripolis sa bude riadiť rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Samotný Kaddáfí pritom len niekoľko minút predtým v rozhovore pre portugalskú televíznu stanicu označil rezolúciu OSN za nelegitímnu.

„Kaddáfí nehovorí ani štipku pravdy… Celý svet vie, že Muammar Kaddáfí je klamár. On aj jeho synovia, jeho rodina, všetci sú klamári,“ povedal Heftir reportérom v Bengází, jednej z posledných bášt protivládnych povstalcov.

Podobné, aj keď miernejšie, slová vyslovili po vyhlásení prímeria aj viacerí západní politici. Britský premiér David Cameron upozornil, že Kaddáfího treba súdiť „podľa činov a nie podľa slov“. Predseda španielskej vlády José Luis Rodríguez Zapatero takisto medzinárodnú komunitu varoval, aby sa nedala „oklamať“ líbyjským režimom. Ďalší postup svetových mocností, ktoré sa už pomaly pripravovali na vojenskú intervenciu v Líbyi, je tak zatiaľ otázny.

OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám

NATO: Severoatlantická rada zvažuje možnosti zákroku v Líbyi

NATO, Brusel, aliancia
Foto: SITA/AP

Severoatlantická aliancia v piatok zvolala mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady, ktorej členovia majú prediskutovať možné dôsledky najnovšej rezolúcie Organizácie Spojených národov umožňujúcej vojenský zásah v Líbyi a pripraviť plány na „všetky eventuality“. Informovala o tom hovorkyňa NATO Oana Lungescová, podľa ktorej veľvyslanci 28 členských krajín posúdia, či sú splnené nutné podmienky na to, aby mohla aliancia zakročiť. Akákoľvek operácia NATO si totiž vyžaduje prítomnosť „preukázateľnej potreby konať, pevnej regionálnej podpory a jasného právneho základu“, vysvetlila hovorkyňa s tým, že „za týchto troch podmienok je NATO pripravená konať v rámci širokého medzinárodného úsilia.“

Lungescová zároveň poukázala na fakt, že aliancia v týchto prípadoch rozhoduje konsenzom. Výsledok stretnutia zatiaľ nie je známy, viaceré krajiny však medzitým vyjadrili pripravenosť podieľať sa na prípadnej vojenskej operácii pod velením NATO.

FRANCÚZSKO: Sarkozy zvolal na sobotu summit o situácii v Líbyi

Francúzsko zvolalo na sobotu summit zahraničných predstaviteľov o situácii v Líbyi, na ktorý pozvalo aj zástupcov EÚ, Arabskej ligy a Africkej únie. Na summite sa zúčastní aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun. Sekretariát Arabskej ligy v piatok oznámil, že dostal pozvanie od Francúzska na jednodňový summit o situácii v Líbyi a následných krokoch vo svetle poslednej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti silám tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího. Tie by sa podľa diplomatických zdrojov mohli začať už v najbližších hodinách. Rezolúcia však nepredpokladá vyslanie pozemných vojsk do krajiny.

LÍBYA: Vláda vyhlásila okamžité prímerie

Mússa Kússa
Foto: SITA/AP

Líbya okamžite zastavuje všetky vojenské operácie v súlade s prijatou rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). V piatok o tom informoval minister zahraničných vecí Mússa Kússa. „Líbya sa rozhodla uplatniť okamžité prímerie a ihneď zastavila všetky vojenské operácie,“ povedal šéf diplomacie na tlačovej konferencii. Nový postoj vlády v tejto otázke Kússa zdôvodnil tým, že Líbya je členom OSN a „musí akceptovať rezolúcie Bezpečnostnej rady“.

Oznámenie o okamžitom prímerí prichádza v čase, keď sa západné a arabské krajiny začali pripravovať na letecké útoky proti Líbyi, aby zabránili režimu vodcu Muammara Kaddáfího v útoku na protivládnych povstalcov sústredených predovšetkým v meste Bengází. Samotný Kaddáfí pritom len niekoľko minút predtým v rozhovore pre portugalskú štátnu televíznu stanicu povedal, že Bezpečnostná rada „nemá mandát“ na podobnú rezolúciu, ktorú „absolútne neuznávame“.

OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám.

LÍBYA: Európske aerolínie zastavili lety do Líbye

Foto: SITA/AP

Líbyjská vláda v piatok uzavrela svoj vzdušný priestor pre všetky druhy letov, čím zrejme zareagovala na rezolúciu OSN, ktorá nad územím Líbye zavádza bezletovú zónu. Jednotlivé aerolínie o tom informovala európska organizácia pre riadenie letovej premávky Eurocontrol, podľa ktorej „najnovšie informácie z Malty naznačujú, že Tripolis neprijíma lety„.

Mapa zobrazujúca leteckú premávku v Európe a Stredomorí označuje líbyjský vzdušný priestor za nedostupný. Eurocontrol pritom nevedela odhadnúť, ako dlho táto situácia potrvá, lety do Líbye však predbežne zastavila na 24 hodín. Nemenovaná predstaviteľka organizácie, na ktorú sa odvoláva tlačová agentúra AP, vyjadrila predpoklad, že uzavretie líbyjského priestoru môže súvisieť s nešpecifikovanými rozhodnutiami Severoatlantickej aliancie.

Tlačová agentúra medzitým s odvolaním sa na hovorkyňu Eurocontrol uviedla, že všetkých 39 členských krajín organizáciu požiadalo, aby nepovolila žiadne civilné lety do Líbye alebo prelety nad jej územím. Samotná Líbya však podľa nej informácie o uzavretí vzdušného priestoru poprela.

LÍBYA: Kaddáfího syn chce obkľúčiť baštu rebelov Bengází

Saif al Islam Kaddáfí
Foto: SITA/AP

Líbyjská armáda spolu s jej „protiteroristickými zložkami“ plánuje obkľúčiť hlavné sídlo opozičných povstalcov Bengází, nechce však do neho bezprostredne vstúpiť. V piatok o tom s odvolaním sa na slová Sajfa al-Isláma, syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, informovala televízna stanica ABC. Kaddáfího potomok taktiež vyhlásil, že jeho rodina sa „nebojí“ schválenej rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, ktorá de facto odobrila vojenský útok na Líbyu.

„Sme v našej krajine s naším ľudom. A nebojíme sa,“ vyhlásil al-Islám. „Nebudeme sa báť. Nech sa páči! Nebudeme sa báť. Nepomôžete ľuďom, ak budete bombardovať Líbyu, zabíjať Líbyjčanov. Zničíte našu krajinu,“ dodal v emotívnom rozhovore.

OSN vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zatiaľ čo zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám

FRANCÚZSKO: Nálety na Líbyu sa začnú v najbližších hodinách

Kaddáfí
Foto: SITA, AP

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vo štvrtok schválila rezolúciu, ktorá umožňuje použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Návrh dokumentu, ktorý pripravili Británia, Francúzsko, Libanon a Spojené štáty, podporilo 10 členov, zvyšných päť sa zdržalo hlasovania. Medzi krajinami, ktoré sa rozhodli nehlasovať, boli aj dvaja stáli členovia s právom veta – Čína a Rusko. Schválená rezolúcia poskytuje základ pre vyhlásenie bezletovej zóny nad územím Líbye ako aj pre letecké zásahy proti silám tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího. Tie by sa podľa diplomatických zdrojov mohli začať už v najbližších hodinách. Rezolúcia však nepredpokladá vyslanie pozemných vojsk do krajiny.

„Lídri sa dohodli na tom, že Líbya musí okamžite splniť všetky body rezolúcie a že násilie proti civilistom v Líbyi sa musí zastaviť,“ potvrdil Biely dom v oficiálnom stanovisku obsah rozhovoru medzi Obamom, francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a britským premiérom Davidom Cameronom. Londýn však medzitým rezolútne vyvrátil predošlé dohady o tom, že britská armáda je ochotná zasiahnuť v Líbyi už v priebehu „niekoľkých hodín“, a informoval, že Cameron počas dňa vydá oficiálne stanovisko k tejto otázke.

Západ koordinuje kroky proti Kaddáfímu

Svetové mocnosti začali koordinovať ďalšie kroky v súvislosti s vynucovaním rezolúcie OSN okamžite po tom, ako Bezpečnostná rada umožnila použitie sily na zastavenie násilia v Líbyi.

Líbya
Foto: SITA, AP

Americký prezident Barack Obama už absolvoval telefonické rozhovory s lídrami Francúzska a Británie.

FRANCÚZSKO: Nálety na Líbyu sa začnú už v najbližších hodinách

Vojenský zákrok proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa začne „v priebehu niekoľkých hodín“ a bude sa na ňom podieľať aj Francúzsko. V piatkovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL to vyhlásil hovorca francúzskej vlády François Baroin. Vyjadril sa tak krátko po tom, ako Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) prijala rezolúciu umožňujúcu letecké útoky na Kaddáfího sily v záujme zastavenia krvavej ofenzívy proti líbyjským povstalcom. Podľa Baroina západné veľmoci plánujú vojenský zákrok s cieľom „chrániť líbyjský ľud a umožniť mu, aby zavŕšil svoje úsilie o slobodu, čo znamená zosadiť Kaddáfího režim“.

Ďalšie európske mocnosti ako Nemecko alebo Taliansko však už predbežne vylúčili svoju účasť na prípadnej vojenskej intervencii proti režimu Muammara Kaddáfího.

Tripolis je pripravený uzavrieť prímerie s povstalcami

Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího je pripravený uzavrieť prímerie s povstalcami, ktorí stále ovládajú viaceré oblasti vrátane druhého najväčšieho mesta Bengází. Námestník ministra zahraničných vecí Chálid Kaaim to vyhlásil počas štvrtkovej tlačovej konferencie v Tripolise, ktorá sa uskutočnila krátko po tom, ako Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) schválila rezolúciu umožňujúcu použitie „všetkých potrebných opatrení“ na zastavenie ofenzívy proti líbyjským povstalcom a ochranu tamojších civilistov. Dokument, ktorý poskytuje základ pre letecké zásahy proti Kaddáfího silám, je podľa neho ukážkou „agresívneho prístupu zo strany medzinárodného spoločenstva, ktorý ohrozuje jednotu Líbye a jej stabilitu“. Napriek tomu však ubezpečil, že Tripolis bude na rezolúciu „reagovať pozitívne“.

„Sme pripravení na toto rozhodnutie (o prímerí), potrebujeme však prostredníka, aby sme prerokovali ako ho budeme implementovať,“ povedal Kaaim. Kaddáfího vláda podľa neho počas noci kontaktovala vyslanca OSN pre Líbyu, jordánskeho diplomata Abd al-Iláha Chatíba, ktorému položila „legitímne otázky týkajúce sa návrhu na prímerie“.

Najnovšiu rezolúciu BR OSN Kaaim považuje za „výzvu pre Líbyjčanov, aby sa navzájom zabíjali“, pričom podľa neho odráža záujem Francúzska, Británie a Spojených štátov na rozdelení krajiny. Očakáva sa, že uvedené krajiny v najbližších hodinách začnú letecké útoky na vojenské objekty v Líbyi, aby zastavili postup Kaddáfího síl smerom na Bengází. Tamojší povstalci prijatie rezolúcie privítali bujarými oslavami.

SR podporuje všetky kroky vedúce k obnoveniu mieru

Slovenská republika vníma prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o bezletovej zóne v Líbyi ako „krok medzinárodného spoločenstva, ktorého cieľom je zastavenie násilia voči civilnému obyvateľstvu v Líbyi, ktorého sme svedkami“. Ako informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR, „Slovenská republika bude podporovať všetky kroky, vedúce k obnoveniu mieru a vytvoreniu slobodnej pluralitnej spoločnosti v Líbyi.“ Prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN predstavuje podľa slovenského rezortu diplomacie „právny základ pre prípadné opatrenia medzinárodného spoločenstva v záujme ochrany životov obyvateľov Líbye s cieľom zabrániť ďalším útokom voči nim“.

Neplnenie predchádzajúcej rezolúcie BR OSN a pokračujúce násilie voči civilnému obyvateľstvu ukázalo neochotu Líbye riešiť existujúcu situáciu inak ako silou. Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že riešenie situácie v Líbyi si vyžaduje aj dôsledné uplatňovanie širšieho súboru opatrení, vrátane ekonomickej a politickej izolácie režimu, ktorý zneužíva vojenské prostriedky proti vlastnému civilnému obyvateľstvu, konštatuje sa vo vyhlásení.

ŠEBEJ: Rozhodnutie o bezletovej zóne prišlo neskoro

Dôvody Bezpečnostnej rady OSN pre zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou sú nejasné a rozhodnutie prichádza s dvoj – až trojtýždňovým oneskorením, nazdáva sa predseda zahraničného výboru parlamentu František Šebej. „Ja by som za bezletovú zónu zdvihol ruku len s veľkým váhaním. Mala by zmysel, keby zabránila dobyť posty povstalcov, teraz sa hrá v podstate už len o Benghází. Je otázne, či to bude mať nejaký účinok,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Hoci si Šebej myslí, že by bolo výborné, keby sa Líbya lídra Muammara Kaddáfího zbavila, s neistotou sa pozerá predovšetkým na to, kto by ho mal nahradiť a či sa lídri povstalcov v prípade uchopenia moci budú správať zodpovedne.

Kontrola situácie v Líbyi je podľa Šebeja predovšetkým v európskom záujme, pretože práve Európa je príjemcom kvalitnej líbyjskej ropy a sem môžu potenciálne prúdiť davy utečencov. V tomto kontexte treba podľa Šebeja chápať podporu vytvorenia bezletovej zóny zo strany Francúzska, ktoré je v zahranično-politických otázkach zvyčajne zdržanlivé. „Francúzsko sa vždy správa podľa toho, čo by som nazval francúzskou interpretáciou francúzskych záujmov,“ poznamenal predseda výboru. Vlažnejší postoj USA si Šebej nevysvetľuje ako vyťaženosť krajiny v dôsledku angažovania sa v Afganistane a Iraku. „Spojené štáty nemajú v Líbyi nijaký národný záujem,“ podčiarkol.

Šebej očakával, že nočnú rezolúciu OSN Rusko zablokuje vetom a rozhodnutie tejto krajiny zdržať sa pri hlasovaní ho prekvapilo. „Vysvetľujem si to ako stratu ruského záujmu,“ povedal s dodatkom, že pre Rusko je v súčasnosti dôležitejšia stabilita a obchodné aspekty spolupráce. Napriek tomu si však zdržanie sa Číny a Ruska pri hlasovaní vysvetľuje ako „lojalitu k starým spojencom“.

Líbya
Foto: SITA, AP

Kaddáfí vo štvrtok vyhlásil, že zaútočí na mesto Bengází

Bezpečnostná rada zdôrazňuje nevyhnutnosť medzinárodnej ochrany civilistov v oblasti východného mesta Bengází, ktoré je v rukách povstalcov, no ku ktorému sa blížia jednotky lojálne prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu. Kaddáfí vo štvrtok večer v televíznom prejave oznámil, že jeho sily zaútočia na Bengází ešte túto noc. Ako povedal, jeho jednotky „ušetria každého, kto zloží zbrane a vzdá sa“. „Pripravte sa, dnes v noci prídeme. Vyženieme zradcov z Bengází,“ vyhlásil.

Povstalci zostrelili pri Bengází dve Kaddáfího lietadlá

Líbyjskí povstalci údajne zostrelili dve lietadlá vojenských síl lojálnych prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu, ktoré sa snažili bombardovať ich pozície v meste Bengází na východe krajiny. Nemenovaný hovorca povstalcov oznámil, že v Bengází, ktoré je jednou z posledných bášt rebelov, je zatiaľ pokoj. „Kaddáfího sily chce uskutočniť letecký útok na mesto, naša protilietadlová obrana však ofenzívu odrazila a zostrelila dve lietadlá,“ povedal. Jedno zo zostrelených lietadiel podľa neho spadlo na predmestí. Štátna televízia zatiaľ oznamuje, že Kaddáfího sily víťazia nad povstalcami na východe aj západe krajiny a že jednotky sa už nachádzajú na predmestí Bengází.

Misrátu máme stále pod kontrolou, tvrdia rebeli

Líbyjskí rebeli popreli tvrdenia televízie Allibíja, že vládne vojská obsadili mesto Misráta v západnej časti krajiny. Vládne sily na polmiliónové mesto Misráta zaútočili už v stredu, podľa hovorcu tamojších povstalcov sa však ofenzívu podarilo odraziť. Podľa štátnej TV armáda už získala kontrolu aj nad mestom Zuvajtína, asi 150 km južne od Bengází, to však rebeli tiež popierajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe David CameronFranco FrattiniJose Luis Rodriguez ZapateroMuammar Kaddáfí