Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Libya
Foto: SITA/AP
19. januára 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Líbyii svitla nádej, znepriatelené frakcie vytvorili vládu

Benghází 19. januára (WebNoviny.sk) – Znepriateleným frakciám v Líbyi sa pod dohľadom OSN podarilo vytvoriť vládu národnej jednoty, od ktorej sa očakáva obnovenie pokoja v tejto severoafrickej krajine zmietajúcej sa v násilnostiach od roku 2011, keď padol režim dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího.

Líbyjská vláda národnej jednoty má 32 členov, oznámila dnes Prezidentská rada jednoty, v ktorej sú zastúpení predstavitelia oboch v Líbyi existujúcich parlamentov, ako aj delegáti rôznych povstaleckých frakcií. Zatiaľ nie je jasné, kde bude nová vláda sídliť a či bude schopná spravovať Líbyu, krajinu s bohatými náleziskami ropy. Prezidentská rada jednoty zasadala v Tunisku.

Ako konštatovala agentúra AP, úlohou novej vlády bude okrem obnovenia stability v krajine podniknúť aj kroky v globálnom boji s príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí využili bezvládie v Líbyi a urobili si z nej jednu z bášt v oblasti severnej Afriky. Súperiace líbyjské frakcie uzavreli dlho očakávanú dohodu o spoločnej vláde 17. decembra v Maroku.

OSN už pri podpisovaní zmluvy o spoločnej vláde pripomenula, že nová líbyjská vláda môže okamžite po tom, ako sa stane akcieschopnou, požiadať o medzinárodnú pomoc v boji s IS, ako aj pri zvládaní náporu migrantov, ktorí tiež využili bezvládie v Líbyi, aby sa odtiaľ pomocou prevádzačov preplavili do Európy.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová 8. januára predstavila balík pomoci v hodnote 100 miliónov eur určený pre formujúcu sa vládu národnej jednoty v Líbyi. Mogheriniová v mene EÚ prisľúbila líbyjským predstaviteľom “technickú a logistickú” podporu v boji proti extrémistom. Dala im však najavo, že nemôžu počítať s tým, že by štáty EÚ vyslali do Líbye pozemné vojenské jednotky.

Odporúčané články

IS sa prihlásil k útoku na výcvikové centrum v Zlítane Bombový útok v meste Zlítan si vyžiadal desiatky obetí

Témy

Diskusia

PHÆTON Propagandistické video z roku 2009 o Lisabonské smlouvě a nelegální migraci. To se zasmějete! Nebo zapláčete? - čistá komunistická propaganda! aeronet.cz/news/propagandisticke-video-z-roku-2009-o-lisabonske-smlouve-a-nelegalni-migraci-to-se-zasmejete-nebo-zaplacete/ Poľský časopis "obliekol” nemeckých predstaviteľov ako nacistov: "Už opäť chcú dohliadať nad Poľskom! hlavnespravy.sk/polsky-casopis-obliekol-nemeckych-predstavitelov-ako-nacistov-uz-opat-chcu-dohliadat-nad-polskom/732908 Znów chcą nadzorować Polskę. Zobacz,... PHÆTON Show zvaná Trump: Láme obruče lží politické korektnosti. Rozumné výroky údajného šílence. Tajná dohoda s Clintonovou, nebo útok osamělého střelce? Stanou se Spojené státy lepším místem k životu? protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/2190-show-zvana-trump-lame-obruce-lzi-politicke-korektnosti-rozumne-vyroky-udajneho-silence Kreml si platí evropské politiky, USA spouští rozsáhlé vyšetřování echo24.cz/a/itKAX/kreml-si-plati-evropske-politiky-usa-spousti-rozsahle-vysetrovani Na... PHÆTON Nemecko údajne v tajnosti pripravuje núdzový plán rozpustenia EÚ hlavnespravy.sk/nemecko-udajne-pripravuje-nudzovy-plan-rozpustenia-eu/732537 Berlino ipotizza la fine dell'Ue. Si lavora al "piano di emergenza" affaritaliani.it/esteri/germania-piano-segreto-fuori-da-euro-fine-ue-402010.html Hlasy z Německa: slova a skutky vlkovobloguje.wordpress.com/2016/01/18/hlasy-z-nemecka-slova-a-skutky/ Maďarsko opäť správne reaguje! Maďarsko prichádza na pomoc Pšonsku a bude... PHÆTON Obamovo tajné jednání zkrachovalo. Írán zajal americké vojenské čluny přepravující vrcholného vůdce teroristů Islámského státu - takže propaganda zase klamala! lajkit.cz/zpravy/item/355-obamovo-tajne-jednani-zkrachovalo-iran-zajal-americke-vojenske-cluny-prepravujici-vrcholneho-vudce-teroristu-islamskeho-statu Dôležitý člen západnej koalície prebehol pod krídla Moskvy hlavnespravy.sk/dolezity-clen-zapadnej-koalicie-jordansko-prebehol-pod-kridla-moskvy/732552 Překvapený Západ: Jordánsko prudce otočilo směr. Na Moskvu echo24.cz/a/wb9Fq/prekvapeny-zapad-jordansko-prudce-otocilo-smer-na-moskvu Putin... PHÆTON Líbyii svitla nádej, znepriatelené frakcie vytvorili vládu – nadpis článku hodný preSStitúta s komunistickým zmýšľaním! Na dôvažok napísané s chybou! Ako vyzerá "demokratizovaná" Líbya vďaka tomu, že bastardi z NATO, uSSraela, Talianska a Francúzska zasiahli proti "tyranovi", ktorý za 42...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...