Líbyjská menšina Berberov zaútočila na parlament

Libya
V Tripolise a Bengází sa očakávajú hromadné pochody bežných ľudí. Foto: SITA/AP

TRIPOLIS 14. augusta (WEBNOVINY) – Členovia etnickej menšiny Berberov zaútočili v utorok na parlament v líbyjskom hlavnom meste Tripolis, pričom porozbíjali okná a zdemolovali nábytok.

Protest za účelom väčšieho uznania menšiny sa odohral počas prestávky pravidelného zasadnutia parlamentu. Hoci k žiadnym obetiam podľa hovorcu parlamentu nedošlo, zmizli niektoré dokumenty patriace poslancom.

Demonštranti žiadajú, aby ústava, ktorá sa momentálne zostavuje, postavila berberský jazyk na jednu úroveň s oficiálnym arabským. Pôvodní obyvatelia severnej Afriky Berberi boli počas vlády Muammara Kaddáfího brutálne utláčaní.

Kaddáfí, ktorého zvrhlo z moci povstanie v roku 2011, považoval totiž učenie berberského jazyka a kultúry za ohrozenie arabskej dominancie. Berberi boli preto hlavnou podporou povstania a ich základne v pohorí Nafusa juhozápadne od Tripolisu sa stali počas konfliktu jedným z najvýznamnejších frontov.

Berberčina bola hlavným jazykom severnej Afriky, než tam spolu s moslimskou inváziou v 7. storočí dorazila arabčina. Stále sa ňou hovorí na Sahare a v hornatých častiach Alžírska, Maroka a Tuniska ako aj Líbye.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom