Líder rumunskej vládnej strany čelí obvineniam z korupcie

Liviu Dragnea
Líder rumunskej PSD Liviu Dragnea. Foto: archívne, SITA/AP

BUKUREŠŤ 14. februára (WebNoviny.sk) – Predseda rumunskej vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea v utorok v priebehu súdneho pojednávania odmietol obvinenia zo spoluzodpovednosti za podvodne vyplácané platy.

Prípad sa týka obdobia, keď bol v súčasnosti jeden z najvplyvnejších rumunských politikov ešte len regionálnym šéfom PSD. Dragnea sa dnes na súde vyhlásil za nevinného a obvinenia z korupcie označil za nepravdivé.

Žalobcovia tvrdia, že Dragnea loboval za to, aby vtedajšia vláda vyplácala mzdu dvom ženám pracujúcim v oblasti sociálnych služieb, ktoré však v skutočnosti pracovali pre PSD. Obe ženy už priznali svoju vinu. Ďalšie pojednávanie je naplánované na 28. marca.

Rumunská vláda prijala v januári nariadenie, ktoré malo umožniť dekriminalizáciu niektorých korupčných trestných činov verejných činiteľov a pomohlo by aj Dragneaovi. Dekrét okamžite vyvolal vlnu rozsiahlych protestov a vláda ho len po niekoľkých dňoch napokon stiahla. Protesty však pokračovali aj po jeho zrušení.

Dragnea sa napriek svojmu politickému vplyvu nemôže stať rumunským premiérom. Je totiž podmienečne odsúdený na dva roky pre podvod, ktorého sa mal dopustiť pri referende v roku 2012. V tom, aby sa stal predsedom vlády mu bráni legislatíva z roku 2001, ktorú samotný Dragnea považuje „veľmi nespravodlivú“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liviu Dragnea