Líder senátnych demokratov nepodporí ďalšie zvýšenie dlhového stropu federálnej vlády

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: archívne, SITA/AP

Vodca republikánskej frakcie v americkom Senáte nepodporí ďalšie zvýšenie limitu pre dlh federálnej vlády. Mitch McConnell to oznámi v piatok s tým, že o svojom rozhodnutí písomne informoval demokratického prezidenta Joea Bidena.

Deň predtým horná komora amerického Kongresu Washingtonu schválila navýšenie dlhu o 480 miliárd dolárov (USD). Federálna vláda vďaka tomu dokáže uhrádzať svoje záväzky približne ďalšie dva mesiace.

Kreslá v 100-člennom Senáte sú medzi republikánmi a demokratmi rozdelené v pomere 50 ku 50. Demokrati podporovali navýšenie dlhového stropu jednomyseľne, ukončenie rozpravy, ktorá predchádza hlasovaniu o norme, si však vyžaduje súhlas najmenej 60 zákonodarcov.

McConnell od leta opakovane vyhlasoval, že republikáni demokratom nepomôžu presadiť vyšší dlhový strop. Niekoľko hodín pre štvrtkovým hlasovaním však ustúpil a navrhol krátkodobé predĺženie stropu do decembra.

Za legislatívu spolu s ním nakoniec hlasovalo aj ďalších desať republikánskych senátorov. Bez možnosti dodatočných pôžičiek by sa federálnej vláde k 18. októbru minuli peniaze na splácanie záväzkov.

(1 EUR = 1,1569 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenMitch McConnell