Líder z Košíc opäť prehral, v Trenčíne rozhodli nájazdy

Trenčín - Martin
Zľava: Ján Lašák a Peter Čerešňák z Dukly Trenčín a Ján Perniš z MHC Mountfield Martin počas hokejového zápasu 8. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mounfield Martin. Trenčín, 4. október 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská najvyššia hokejová liga pokračovala zápasmi ôsmeho kola.

Dukla Trenčín – MHC Mountfield Martin 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:2, 1:0, – 0:0, 1:0)

Góly: 7. R. Lintner (Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský) 46. Rastislav Pavlikovský (Komínek, Róbert Petrovický), rozhodujúci sam. nájazd Rastislav Pavlikovský – 34. Tupý (Matejka, Markovič), 37. Fujerík (Važan)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Milan Novák – Brath, Tvrdoň, 842 divákov

Trenčín: J. Lašák – R. Lintner, M. Nemčík, E. Bagin, Pozník, Čerešňák, Novajovský, Ryzák, Habšuda – Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský, T. Klíma – Mikula, O. Rusnák, Komínek – Palák, Nemček, Marek Kalus, – Vaculin, Broska, L. Klima

Martin: Šúrek – A. Novotný, I. Ďatelinka, Matejka, Tupý, Smrek, Brcko – Markovič, M. Beran, J. Cíger – A. Themár, Galamboš, Važan – Murček, Fujerík, Zlocha ml. – Jurášek, Dírer, J. Perniš

Roman Chatrnúch (asistent trénera Trenčína): „Uvedomovali sme si dôležitosť tohto zápasu, keď sme sa v prípade víťazstva mohli odlepiť z dna tabuľky. Tomu sme podriadili aj našu prípravu a taktiku. Prvú tretinu sme odohrali dobre, ale nedokázali sme z našich šancí vyťažiť viac ako jeden gól. Naopak v druhej časti po inkasovanom góle sme sa nepochopiteľne dostali do herného kŕču. Po menšej búrke v šatni sa naša hra v tretej tretine už zlepšila, hrali sme dôrazne a dobre sme korčuľovali, pričom sa nám podarilo aj vyrovnať skóre. Samostatné nájazdy sú ako vždy vabank, tentokrát sme ich lepšie zvládli my.“

Daniel Babka (tréner Martina): „V prvej tretine sme sa nevedeli dostať do potrebného tempa, pričom nás pribrzdili viaceré oslabenia. V druhej časti sme si vynútili tlak, z ktorého sme síce strelil dva góly, ale niekoľko ďalších vyložených príležitostí sme nevyužili. Tretie dejstvo sme začali príliš ustráchane, takže súperovi sa podarilo vyrovnať a potom sme sa už snažili stav udržať. V predĺžení sme mali minimálne dve výborné šance, ale keďže sme ich nevyužili, museli sme ísť na samostatné nájazdy, v ktorých sme však nestrelili ani jeden gól, takže sme nemohli uspieť.“

V prvej tretine boli aktívnejší domáci, ktorí sa v 7. min využitou presilovkou ujali vedenia, keď Lintner pekne zavesil pod hornú žŕdku. Trenčín potom ďalšie šance nevyužil. V 17. min M. Kalus nepremenil ani trestné strieľanie. Hostia hrali trocha pasívnejšie a do veľkých šancí sa nedostávali.

Hra mala aj v prostrednej časti dobré tempo. Príliš veľa nepresností na oboch stranách však dlho bránilo vzniku gólových príležitostí.

V polovici zápasu hosťujúci Beran trafil žŕdku. Martin pridal na aktivite a dokázal z nej vyťažiť obrat skóre.

Najskôr Tupého strela od modrej čiary skončila v 34. min v hornom rohu bránky, o tri minúty neskôr Fujerík tečoval tesne pred Lašákom Važanovu strelu a hostia už viedli.

V tretej tretine opäť tvrdil muziku Trenčín, v 46. min voľný Pavlikovský spomedzi kruhov vyrovnal a domáci súpera pritlačili, no bezvýsledne. V hektickom závere riadneho času mali šance obe mužstvá, v predlžení usilovne strieľali najmä hostia, ale rozhodnúť museli až samostatné nájazdy v ktorých ako jediný uspel Pavlikovský.

Obrazom: Trenčín – Martin

Zľava: Martin Šúrek z MHC Mountfield Martin a Róbert Petrovický z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 8. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mounfield Martin. Trenčín, 4. október 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zľava: Michal Važan z MHC Mountfield Martin a Marek Kalus z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 8. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mounfield Martin. Trenčín, 4. október 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Ivan Ďatelinka z MHC Mountfield Martin a Marek Kalus z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 8. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mounfield Martin. Trenčín, 4. október 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Richard Lintner z Dukly Trenčín sa raduje z gólu počas hokejového zápasu 8. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - MHC Mounfield Martin. Trenčín, 4. október 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

HK 36 Skalica – HC Košice 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 16. Vyrůbalík (Stieler, Preisinger), 23. Vyrůbalík (R. Školiak) – 14. P. Bartoš (R. Konečný)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano – Šefčík, Výleta, 1779 divákov

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, Michal Srnec, Barák – Lažo, R. Školiak, Obdržálek – Jankovič, Stielier, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek

Košice: Hylák – M. Novák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, Macejko, Češík, Takáč – Svatoš, Marek Slovák, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, Pašek, R. Jenčík – Hrnka, P. Bartoš, R. Konečný

Josef Turek (tréner Skalice): „V prvej tretine previedol perfektnú akciu Bartoš, ktorého sme nepokryli. Našťastie sa nám podarilo vyrovnať. Od tohto momentu sme nepremenili viacero šancí, hlavne Šátek, ktorému to tam nepadalo, ale hral výborne. V tretej časti nás Košice zatlačili, boli sme pod obrovským tlakom. Chcem vyzdvihnúť výkon našich hráčov, ktorí to ustáli. Zatiaľ to bol náš najnáročnejší súper v tejto sezóne. Veľmi nás podržal brankár Lipovský.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Úvodná tretina bola opatrná z oboch strán a skončila sa nerozhodne. Vytvorili sme si v nej dosť šancí, vďaka ktorým sme mohli ísť aj do vedenia. V druhej časti dostal hokej nádych, šance boli na oboch stranách, no po jednej chybe v obrannom pásme sme prehrali vhadzovanie a dostali gól. Od tohto momentu sme sa snažili hrať nátlakovo, ale súper výborne bránil priestor pred bránkou a nedokázali sme sa presadiť. Svedčí o tom aj náš jediný gól. Keď chceme pomýšľať na víťazstvá s takými súpermi, musíme dať viac gólov. Chcel by som vyzdvihnúť výkony oboch brankárov.“

Poprad - Skalica

Hneď od úvodných minút sa hral v Skalici obojstranne svižný hokej.

V úvode mali miernu prevahu domáci, ale šance Laža ani Preisingera sa im nepodarilo premeniť.

Košice potom vyrovnali hru a dostávali sa aj do šancí, ale Lipovský si poradil so zakončením Konečného aj so strelou L. Nagya. Domáci potom nevyužili presilovku a tak sa o slovo prihlásili hostia – Konečný posunul puk Bartošovi, ten sa natlačil pred Lipovského a zasunul puk za jeho chrbát. V 16. min prišla odpoveď domácich, keď Vyrůbalík využil zmätok pre Hylákom a jeho presný zásah potvrdil aj videorozhodca.

Druhá časť priniesla jediný gól. Najprv mali prevahu Košičania, no Skalica potom pridala na obrátkach a ujala sa vedenia gólom Vyrůbalika, ktorý tvrdou strelou prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 2:1. Domáci od tohto okamihu prebrali opraty zápasu do svojich rúk. Pri viacerých šanciach mal Hylák šťastie, najmä pri žŕdke z hokejky Šátka či pri jeho ďalšej šanci. Obaja súperi potom pritvrdili a na ľade sa viackrát poriadne iskrilo.

V tretej časti sa Košice snažili o vyrovnanie, no najväčšiu šancu nepremenil Šátek, ktorý neuspel pri trestnom strieľaní. Na opačnej strane nepochodil v 52. min Šeda a tri minúty pred koncom spálil šancu opäť Šátek. Košičania hrali posledných 60 sekúnd bez brankára, ale Nagy ani Spilar už nevyrovnali.

MsHK DOXXbet Žilina – HC‘05 Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 15. Marcel Šterbák (Klouda, T. Varga) – 11. Kafka, 23. Macík (M. Hudec, Macháček), 40. White (Handlovský), 47. Kafka (Bambúch, Macháček)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Jobbágy, Rovenský, 1235 divákov

Žilina: M. Laco – Marcel Šterbák, Rúfus, Bajaník, Ostrčil, Dlouhý, Leško – T. Varga, Klouda, D. Buc – I. Dornič, Kalla, F. Novák – Macejka, Drevenák, Linet – Kropáč, Valášek, Jarab

Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Meland, Bambúch, James Martin, Rosandič, Zošiak, Macháček, Dolník – Kafka, White, Handlovský – Matúš Chovan, Heizer, Hegyi – Kadura, M. Hudec, R. Macík – Lamper, Zigo, Lunter

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Brankár bol najlepším hráčom hostí. V druhej tretine sme si vytvorili šance, mohli sme aj vyrovnať, no dostali sme gól do šatne. Potom už hostia hrali to, čo potrebovala. Mentálne sme nemali na to, aby sme zápas otočili, aj keď to hráči chceli.“

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Dnes nám chýbala ľahkosť a pohyb z posledných zápasov, no napriek tomu sme zvíťazili. Pomohol nám gól do šatne na 3:1. Potom sme už držali iba stredné pásmo a defenzívu, zápas dotiahli do víťazného konca. Chcel by som poďakovať brankárovi Kalembovi a hráčom za výkon. Tri body zo Žiliny si ceníme.“

Duel v Žiline bol od úvodných minút o vylúčeniach a presilových hrách. Tú prvú mali hostia, keď hneď hrali piati proti trom, čo však na gól nevyužili. Ani Žilina nepretavila osemnásťsekundovú početnú výhodu o dvoch korčuliarov a tak sa do streleckej listiny zapísali Banskobystričania – strela Kafku sa odrazila od Rúfusa za chrbát domáceho gólmana – 0:1. Žilina pritlačila, v 13. min mal dobrú príležitosť Buc, ale bol to až obranca Šterbák, ktorý využil početnú prevahu Žiliny pri vylúčení Macíka.

Práve Macík v úvode druhej tretiny tečoval strelu Hudeca za Lacov chrbát a hostia viedli 2:1. „Barani“ mohli využiť ďalšiu početnú prevahu o dvoch hráčov, no 52-sekundovú výhodu gólovo nezužitkovali. Žilinčania zvýšili tlak, v 35. min mal dobrú šancu na vyrovnanie Novák, ktorý sám korčuľoval na gólmana Kalembu, ale mieril len do jeho betónov. Hostia potom využili vylúčenie Kloudu.

V úvode III. tretiny mohli domáci skorigovať výsledok pri vylúčení Luntera, čo sa im však nepodarilo. V 45. min išiel na trestnú lavicu domáci Leško a hneď po jeho návrate na ľad Kafka príklepom štvrtýkrát prekonal Laca a rozhodol o výsledku zápasu. V poslednej desaťminútovke sa Žilinčania snažili niečo urobiť s výsledkom, ale Kalemba už neinkasoval ani raz.

HKM Zvolen – HK Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 15. J. Mucha (Juraško, Podkonický), 35. Brabenec (Podkonický, P. Zuzin), 43. Podkonický (Hraško, P. Zuzin) – 13. Kurali (A. Kroták), 55. A. Lapšanský (Mlynarovič)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Sčensný, M. Smrek, 1 110 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, Obšut, Ťavoda, J. Mucha – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, Michal Chovan – Síkela, M. Jurík, V. Baláž – Ľ. Zuzin, Čanky, Martin Ďaloga

Poprad: Sidor – Fabian, Nitriansky, Kasík, McNamara, Kurali, Gáborčík – Jabrocký, Mlynarovič, A. Lapšanský – Drábek, Štals, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, A. Kroták – M. Nagy, L. Paukovček, P. Gápa

Dušan Kapusta (asistent trénera Zvolena): „Bol to pre nás ťažký zápas, pretože tlak na mužstvo je veľmi veľký. Zahrala nám hlavne prvá päťka, čo musím vyzdvihnúť pozitívne, no všetci hráči išli na svoje maximum. Hráči dokázali, že keď sú pod tlakom, dokážu zahrať. Poprad nehral zle, hoci hosťujúci hráči možno nesplnili ciele, ktoré od nich tréneri očakávali. Bol to dobrý zápas na našu extraligu. Sme radi, že sme vyhrali, ale musíme na sebe ďalej pracovať, premieňať šance a zápasy zvládať jednoduchšie – vyhrávať ich o dva až tri góly.“

Vladimír Turan (asistent trénera HK Poprad): „Z našej strany to bol rozpačitý výkon. Po štyroch víťazstvách nám zápas vo Zvolene nevyšiel. Prvá tretina bola z našej strany nemastná-neslaná. Hoci sme viedli 1:0 nedokázali sme udržať hru a puk na hokejkách v útočnom pásme a tým sme domácim dovolili držať tempo v hre. V druhej časti sme mali dve čisté šance, ale nevyužili sme ich, čo podľa mňa rozhodlo o výsledku, hlavne keď idete dvakrát sami na brankára a nedáte gól. Navyše sme inkasovali a prehrávali. Až tretie dejstvo bolo podľa našich predstáv, no už bolo neskoro. Domácim sme prakticky našou hrou darovali víťazstvo.“

Dukla Trenčín - HKM Zvolen

Zvolenčania sa od úvodných minút zahryzli do súpera a viackrát si vytvorili tlak, príležitosť na otvorenie skóre mal v 3. min M. Jurík, ale neuspel pred gólmanom Sidorom.

Popradský brankár sa na nedostatok práce sťažovať nemohol, ale v podaní hokejistov Zvolena chýbala nebezpečná strela.

V 13. min nepokoril z dvoch metrov Sidora ani Podkonický a prišiel trest. Hostia sa dostali do útočnej tretiny a po Krotákovej prihrávke príklepom prekonal Šimka z ľavej strany Kurali – 0:1. Domáci odpovedali v presilovke, strelou od modrej sa presadil Mucha. V záverečných okamihoch prvej časti dobiedzali Popradčania, ale nerozhodné skóre sa nemenilo.

V druhej tretine v 24. min mohli ísť Podtatranci opäť do vedenia – Paukovček sa dostal do sólového úniku, ale Šimkov betón zamedzil puku do bránky.

Majster potom nevyužil presilovku, hoci mal niekoľko príležitostí, naopak po jej skončení už v hre piatich proti piatim pálil z ľavého kruhu do žŕdky hosťujúci M. Nagy. V 31. min nevyužil veľkú šancu voľný T. Sýkora, bekhendom nemieril do odkrytej zvolenskej bránky. Hráči spod Pustého hradu napokon odkliali streleckú nemohúcnosť, po strele Podkonického sa puk dostal k Brabencovi, ktorý si s ním sám pri ľavej žrdi poradil a dostal ho v 35. min za bezmocného Sidora – 2:1.

Aj na začiatku tretej tretiny sa presadila prvá formácia Zvolena, hostí doslova rozobrala v ich obrannom pásme, na konci akcie bol Podkonický, ktorý nemohol neposlať puk z bránkoviska do prázdnej svätyne za ležiacim Sidorom. Popradčania potom výrazne ožili a napokon ťažili z chyby majstra, Brabenec nevyhodil v 55. min puk z tretiny a po asistencii Mlynaroviča sa pri Šimkovi poľahky presadil Lapšanský. V samom závere ešte skúsili „kamzíci“ vyrovnať v hre bez brankára, ale k efektívnemu zakončeniu sa nedostali.

ŠHK 37 Piešťany – HK Nitra 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1, – 0:0, 1:0)

Góly: 34. S. Saliji (Melichárek, Biro), 54. J. Ručkay (A. Hruška), rozhodujúci sam. nájazd Lelkeš – 25. P. König (Tománek, Stümpel), 42. M. Kováčik (L. Novák)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefík, Kubuš – Kacej, J. Tvrdoň, 1610 divákov

Piešťany: T. Tomek – R. Filip, Bučka, A. Drgoň, Brňák, Biro, Škadra, A. Hruška – J. Románek, Melichárek, S. Saliji – M. Bartánus, V. Nemec, J. Ručkay – Lelkeš, Holovič, Lušňák – Haring, Mišura, Toman – Šišovský

HK Nitra: Kristan – Nádašdi, Milo, Ordzovenský, P. König, M. Bača, Rais, Ďurkech, Piačka – M. Kováčik, T. Chrenko, L. Novák – R. Tománek, Stümpel, H. Ručkay – Bajtek, Hamrák, Martin Segľa – Štumpf, Kmeč, Pupák

Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): „Ťažko sa mi zápas hodnotí, pretože Nitra bola dve tretiny aktívnejším mužstvom ako my. My sme dve tretiny akoby neboli na ľade a môžeme vďačiť iba brankárovi Tomekovi, že bol stav 1:1 po dvoch tretinách. Neviem čím to bolo, možno prehrou v troch predchádzajúcich zápasoch doma, čo nám zväzovalo ruky. Dnes to bol počas prvých dvoch tretín asi najhorší výkon. V tretej tretine sme dostali gól na 2:1, ale potom šťastným gólom Ručkay vyrovnal na 2:2 a tých 10 minút v tretej tretine už to nejako vyzeralo. Nájazdy boli vabank, ale nevyhral dnes lepší ale šťastnejší, lebo naozaj Nitra hrala lepšie ako my.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Podali sme zodpovedný výkon, v každom zápase sa objavia aj chyby čo sa stalo aj v tomto prípade, ale za aktivitu by sme si zaslúžili aspoň bod navyše. Nepríjemné je to, že keď mužstvo dotiahlo výsledok 2:1, tak určite psychicky viac vyskočili a posilnilo sa na ďalšie zápasy a bod pre nás je odpichom pre ďalšie zápasy vonku.“

Piešťany - Zvolen 4:0

Domáci útočník Vladimír Nemec dostal pred piatkovým duelom proti Nitre dar primátora Piešťan, keďže nastúpil na svoj už 700-tý extraligový zápas.

Hneď na začiatku 3. min hrali Nitrania presilovku, ale nevyužili ju rovnako ako domáci v 6. min. Vzápätí unikol hosťujúci H. Ručkay, ale neprekonal Tomeka. Potom urobil chybu domáci Drgoň, ale Kováčik sa v nájazde na Tomeka nepresadil. V prvej časti hrali domáci dosť zakríknuto.

Hneď v úvode druhej časti sa ocitol vo vyloženej šanci Tománek, no ani on nevyzrel na Tomeka. V 25. min využili hostia presilovú hru, keď König tvrdou strelou od modrej poslal svoj tím do vedenia – 0:1. V 29. min J. Ručkay v oslabení nakorčuľoval pred Kristana, ale nebol úspešný. V 34. min to už domácim vyšlo, keď S. Saliji našiel miesto medzi betónmi hosťujúceho gólmana a vyrovnal na 1:1.

Nástup do tretej časti mala lepší Nitra a v 42. min sa ujala druhýkrát vedenia. Nedôsledne bránený Novák prihral spoza bránky Kováčikovi a ten upravil na 1:2. Domáci sa trápili aj v poslednej časti, viazli im prihrávky, bránenie ich stálo veľa síl. V 54. min však rozjasali domáce publikum, keď nahodený puk sa odrazil k bránke, Kristan ho nepokryl a Jakub Ručkay nemal problém skórovať na 2:2. V 58. min pri presilovke z pravej strany tvrdo vystrelil Jakub Ručkay. V predĺžení sa nerozhodlo o víťazovi a na rad prišli samostatné nájazdy. V nich boli úspešný len domáci Lelkeš a S. Saliji. Piešťany získali v tejto sezóne prvé dva body na domácom ľade.