Lídri EÚ sa dohodli na nástupcovi eurovalu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 16. decembra (WEBNOVINY) – Európska únia bude v budúcnosti riešiť finančné problémy svojich členov prostredníctvom takzvaného permanentného finančného mechanizmu. V piatok to po rokovaní lídrov európskej dvadsaťsedmičky v Bruseli potvrdila slovenská premiérka Iveta Radičová. „Euro je a zostane ústredným prvkom európskej integrácie,“ tlmočila šéfka slovenskej exekutívy ústredný záver zo summitu Európskej rady.

Dohoda o takzvanom stabilizačnom mechanizme je podľa Radičovej v tejto chvíli už „plne schválená“

Premiérka tak potvrdila predchádzajúce zákulisné informácie o tom, že predsedovia vlád členských štátov únie vyjadrili s týmto bodom jednohlasný súhlas. Permanentný systém má však začať fungovať až od roku 2013 a jeho presné detaily ešte nie sú známe. Jeho prvým predpokladom je schválenie dodatku k Lisabonskej zmluve. Lídri sa v piatok v Bruseli zhodli aj v tejto otázke, rovnako aj v tom, že nástupkyňu „euroústavy“ z tohto dôvodu nebude nutné znovu otvárať a podľa Radičovej postačí prijatie „limitovaného dodatku“ . Permanentný finančný mechanizmus má v budúcnosti nahradiť provizórny Európsky fond finančnej stability (EFSF) známy aj pod názvom euroval. Ten prvýkrát aktivovalo nedávno Írsko po tom, ako sa po Grécku stalo druhou krajinou eurozóny, ktorá začala mať vážne problémy so splácaním svojich záväzkov. Permanentný finančný mechanizmus má ambíciu zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti podobné scenáre opakovali.

„Krízový mechanizmus má riešiť budúce krízové situácie v eurozóne a nepredpokladá sa priama finančná účasť zo strany spoločenstva,“ informovala predsedníčka slovenskej vlády. Systém by sa pritom podľa Radičovej mal aktivovať len v prípade „ohrozenia eurozóny ako celku“ a „ po vyčerpaní všetkých ostatných možností“. Do mechanizmu bude pritom zakomponovaný aj Medzinárodný menový fond, aj keď zatiaľ nie je jasné, v akej podobe. Podrobnosti lídri EÚ doladia až na budúci rok, keď sa predsedníctva v únii na pol roka ujme Maďarsko.

Pokiaľ ide o nečlenské krajiny eurozóny, ich úloha v budúcom krízovom mechanizme takisto nie je celkom jasná. Podľa Radičovej sa budú môcť krajiny mimo Európskej menovej únie (EMÚ) dobrovoľne rozhodnúť, či sa do záchranného systému zapoja.

Eu_lidri
Foto: SITA/AP

Lídri EÚ sa dohodli na zmenách v Lisabonskej zmluve

Zmeny majú umožniť vytvorenie stáleho záchranného fondu pre krajiny eurozóny. Tlačovú agentúru AFP o tom vo štvrtok večer informoval nemenovaný diplomatický zdroj. Medzi účastníkmi summitu podľa neho „existuje zhoda vo veci textu o pozmenení zmluvy“. Ako uvádza AFP, dohoda stanovuje, že „členské štáty, ktoré používajú menu euro, môžu vytvoriť stabilizačný mechanizmus aktivovaný v prípade, ak to bude nevyhnutné pre zabezpečenie stability eura ako takého“. Krajina v núdzi však získa pomoc iba po splnení prísnych podmienok zameraných na zníženie jej dlhu alebo deficitu, dodáva agentúra s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované „vyhlásenie“.

Vytvorenie takzvaného stáleho stabilizačného mechanizmu by mal byť ústrednou témou posledného tohtoročného summitu EÚ. Vyplýva to z vyhlásení šéfov exekutív jednotlivých členských štátov a najvyšších predstaviteľov európskych inštitúcií pred príchodom do budovy sídla Rady EÚ v Bruseli. V jej útrobách by mali v piatok rokovať až do neskorých nočných hodín. „Ukážeme, že vieme urobiť všetko preto, aby sme ochránili euro, finančnú stabilitu a európskych občanov,“ povedal novinárom krátko pred zasadaním Európskej rady prezident Európskej komisie José Manuel Barroso.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJosé Manuel Barroso