Lídri Európskej únie podpísali deklaráciu, zakotvuje princíp “viacrýchlostnej Európy”

A.jpg
Krajiny EÚ - bez Británie, ktorá chce Úniu opustiť, sa v deklarácii zaviazali "spolupracovať, rôznym tempom a intenzitou, kde to bude treba, a počas toho postupovať rovnakým smerom". Foto: SITA/AP

RÍM 25. marca (WebNoviny.sk) – Predstavitelia 27 členských krajín Európskej únie podpísali dnes na summite deklaráciu, ktorá zakotvuje princíp viacrýchlostnej Európy a záväzok pracovať na posilnení Únie prostredníctvom „ešte väčšej integrácie a väčšej solidárnosti“ medzi jej členmi.

Krajiny EÚ – bez Británie, ktorá chce Úniu opustiť – sa v deklarácii zaviazali „spolupracovať, rôznym tempom a intenzitou, kde to bude treba, a počas toho postupovať rovnakým smerom„.

Dôkazom praktického využívania tohto princípu v minulosti je napríklad Schengenská zóna voľného pohybu, pripomenula tlačová agentúra AP.

Stáť spoločne je najlepšia šanca

Jednotlivo by nás sily globálnej dynamiky obišli,“ uviedli lídri v deklarácii. „Stáť spoločne je naša najlepšia šanca ako na nich vplývať a chrániť naše spoločné záujmy a hodnoty.

Deklarácia načrtla víziu budúcnosti EÚ, v ktorej sa členské krajiny môžu rozhodnúť pre užšiu spoluprácu v konkrétnych záležitostiach, umožňujúc skupinám či krajinám postupovať v integrácii rozdielnymi rýchlosťami.

Členské krajiny budú podľa deklarácie pokračovať v rešpektovaní zmlúv a budú sa môcť pripojiť k snahám o užšej spolupráci neskôr.

Rodiaca sa optimistická nálada

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po stretnutí vyhlásil, že deklarácia demonštruje atmosféru narastajúceho optimizmu.

Deklarácia je podľa neho dobrým začiatkom pre širokú diskusiu o budúcnosti EÚ po odchode Británie. „To, čo sme dosiahli v dňoch pred Rímom – a v niekoľkých ostatných hodinách tu v Ríme – vyjadruje akúsi rodiacu sa optimistickú náladu – pretože na rozdiel od toho, čo sa predpokladalo, nedošlo k žiadnemu konfliktu, žiadnemu veľkému sporu medzi niekoľkými prípadnými cestami,“ vyhlásil Juncker.

Poľská premiérka Beata Szydlová po podpise deklarácie povedala, že nadišiel časť pripraviť v EÚ dobré projekty, „ktoré budú ďalším krokom pre nás vidieť rozvíjajúcu sa, jednotnú a šťastnú Európu,“ citovala ju poľská tlačová agentúra PAP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Beata SzydlováJean-Claude Juncker