Lídri G7 podporili protiruské sankcie, môžu sa sprísniť

Pri sankciách voči Rusku musí byť G7 jednotná, vyzval Tusk
Nemecká kancelárska Angela Merkelová, vedľa nej americký prezident Barack Obama, kanadský premiér Stephen Harper, japonský premiér Shinzo Abe, Predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, taliansky premiér Matteo Renzi, britský premiér David Cameron a francúzsky prezident Francois Hollande. (Nemecko, 7. júna 2015) Foto: SITA/AP

KRÜN 8. júna (WEBNOVINY) – Prípadné zmiernenie sankcií, ktoré uvalila Európska únia na Rusko pre jeho rolu v ukrajinskej kríze, je vo veľkej miere v rukách samotnej Moskvy. Uviedla to v nedeľu nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podmienkou pre uvoľnenie sankcií je dôsledné uplatňovanie aprílovej dohody z Minska o zastavení bojov na východe Ukrajiny, pripomenula Merkelová v rámci summitu skupiny G7.

Obrazom: Ľudia v uliciach Mníchova protestovali proti stretnutiu G7

Jej vyjadrenie bolo zmierlivejšie ako výroky predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Ten pred summitom vyhlásil, že vo svetle aktuálnych násilností na Ukrajine možno o sankciách diskutovať iba v zmysle ich sprísnenia. Na jednotu v otázke sankcií vyzval partnerov v 28-člennej Európskej únii aj britský premiér David Cameron. Ako zdôraznil, ekonomické záujmy nemôžu byť prekážkou dôraznej odpovede na ruskú agresiu.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Európska únia zaviedla vlani proti vybraným predstaviteľom Ruska a proruských separatistov, ktorých obviňuje z anexie Krymu a destabilizácie východu Ukrajiny, sankcie v podobe zákazu vycestovania a zablokovania majetku. Terčom sankcií sú aj vybrané odvetvia ruskej ekonomiky vrátane energetiky, bankovníctva alebo zbrojárskeho priemyslu.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronDonald Tusk