Lídri G7 pomôžu Brazílii v boji s požiarmi a s obnovou pralesa, blížia sa k dosiahnutiu dohody

G7 Summit
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, americký prezident Donald Trump, japonský premiér Shinzo Abe, britský premiér Boris Johnson, nemecká kancelárka Angela Merkelová, taliansky premiér Giuseppe Conte, a Predseda Európskej rady Donald Tusk Foto: SITA/AP, Philippe Wojazer

Lídri skupiny krajín G7 v nedeľu uviedli, že sú pripravení pomôcť Brazílii s bojom proti požiarom v amazonskom regióne, ako aj s nápravou škôd napáchaných prírodným živlom.

Lídri sa blížia k uzavretiu dohody

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že lídri sa blížia k dosiahnutiu dohody, ktorá bude podľa jeho slov zahŕňať technické i finančné mechanizmy pomoci, „aby sme mohli pomôcť tým najefektívnejším možným spôsobom“.

Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že keď sa požiare podarí uhasiť, bude jej krajina i ďalšie hovoriť s Brazíliou o reforestácii.

„Samozrejme (je to) brazílske územie, ale máme tu otázku dažďových pralesov, čo je skutočne globálna otázka,“ povedala. „Zasiahnuté sú pľúca celej Zeme, a preto musíme nájsť spoločné riešenie,“ zdôraznila.

Na boj s požiarom nasadili armádu

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v piatok oznámil, že armáda poskytne 44-tisíc vojakov na boj proti požiarom v Amazonskom pralese. Bolsonaro sa pre požiare v Amazónii ocitol pod narastajúcim tlakom zo strany medzinárodného spoločenstva.

Amazonský prales produkuje obrovské množstvo kyslíka a je považovaný za kľúčový v úsilí obmedziť globálne otepľovanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel MacronJair Bolsonaro