Lídri G7 sľúbili férovejšiu globálnu ekonomiku, darujú miliardu očkovacích látok

Lídri G7
Lídri krajín G7 počas stretnutia v britskom Carbis Bay. Foto: SITA/AP

Lídri organizácie G7, ktorí sa v piatok stretli v anglickom letovisku Carbis Bay, sľúbili darovanie vakcín proti koronavírusu chudobnejším krajinám a férovejšiu globálnu ekonomiku. Diskusiám bude dominovať zotavovanie z pandémie, pričom klub bohatých demokracií sa zaviazal darovať najmenej jednu miliardu dávok očkovacích látok krajinám, ktoré sú v ťažkej situácii.

Nechcú zopakovať chyby z minulosti

Zahŕňa to prísľub amerického prezidenta Joea Bidena darovať 500 miliónov dávok vakcín a sľub britského premiéra Borisa Johnsona darovať ďalších 100 miliónov dávok.

Pri otvorení trojdňového rokovania v Cornwalle na juhozápade Anglicka Johnson upozornil, že svetoví lídri nesmú zopakovať chyby urobené v uplynulých osemnástich mesiacoch alebo tie, ktoré urobili pri zotavovaní z globálnej finančnej krízy z roku 2008. „Je nutné, aby sme nezopakovali chyby z predošlej veľkej krízy, predošlej veľkej ekonomickej recesie z roku 2008, kedy zotavovanie nebolo jednotné vo všetkých častiach spoločnosti,“ konštatoval.

Minimálna daň pre nadnárodné korporácie

Lídri organizácie krajín G7 zároveň majú formálne schváliť globálnu minimálnu daň vo výške aspoň 15 percent pre nadnárodné korporácie, a to po dohode, ktorú minulý týždeň dosiahli ministri financií.

Cieľom minimálnej dane je zabrániť firmám využívať daňové raje na presun ziskov a vyhýbanie sa daniam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJoe Biden