Lídri gréckych strán vydali vyhlásenie, Tsiprasa podporujú

Foto: SITA/AP

ATÉNY 6. júla (WEBNOVINY) – Najväčšie grécke opozičné a koaličné strany vydali v pondelok spoločné vyhlásenie, v ktorom podporili úsilie vlády zabezpečiť novú dohodu so zahraničnými veriteľmi o podmienkach finančnej pomoci Grécku. K vyhláseniu sa nepridali komunisti a krajne pravicový Zlatý úsvit.

Podľa agentúry Reuters ide snahu premiéra Alexisa Tsiprasa zabezpečiť si po presvedčivom víťazstve v referende aj širokú podporu politických strán. „Vláda vzala na seba zodpovednosť pokračovať v rozhovoroch a každý politický líder k tomu prispeje v rámci svojho rezortného alebo politického pôsobenia,“ uvádza sa vo vyhlásení vydanom prezidentskou kanceláriou.

Lídri vo vyhlásení ďalej uviedli, že podporujú uzavretie dohody s veriteľmi z EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá zabezpečí dostatočné financovanie, dôveryhodné reformy, rastový plán a záväzok začať rozhovory o udržateľnosti veľkého gréckeho dlhu.

Ich bezprostrednou prioritou je znovuotvorenie gréckych bánk, ktoré by mali ostať zatvorené najmenej do stredy. Gréci si okrem toho nemôžu vybrať z bankomatov viac než 60 eur a nebudú môcť vyberať peniaze ani z bezpečnostných schránok v bankách.

V referende o prijatí podmienok medzinárodných veriteľov hlasovalo v nedeľu v Grécku proti 61,31 percenta zúčastnených voličov. Kladne sa vyjadrilo 38,69 percenta zúčastnených. Tsipras vyhlásil referendum len pred týždňom s tým, že hlasovanie „nie“ v ňom posilní jeho pozíciu pri rokovaniach o lepšej dohode pre svoju krajinu. Jeho vláda uviedla, že verí v možnosť uzavrieť dohodu s veriteľmi do 48 hodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAlexis Tsipras