Lídri koaličných strán rokovali pri Kollárovi v nemocnici, aj keď sú návštevy zakázané

Boris Kollár
Zdravotný stav predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) sa po dopravnej nehode zlepšuje. 13. november 2020 Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 25. novembra, 16:16

Väčšina ministrov o stretnutí koaličnej rady v nemocnici pri predsedovi parlamentu a lídrovi vládneho hnutia Sme rodina Borisovi Kollárovi nevedela. Médiá pred zasadnutím vlády informovali, že lídri koaličných strán sa stretli v nemocnici v čase, keď sú zakázané návštevy.

Milanová by tiež porušila pravidlá

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) neleží Kollár v nemocnici v lôžkovej časti a má k sebe samostatný vstup.

Dodal, že predseda parlamentu má pobyt v nemocnici zabezpečený tak, že môže pracovať a prijímať návštevy. Jeho slová potvrdil aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Aj podľa jeho informácií má Kollár samostatný režim a vstup. Dodal, že pri stretnutí mali byť dodržané všetky pravidlá v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO) podotkol, že nepozná podrobnosti tohto stretnutia. Ak by sa sám mal stretnúť s koaličným partnerom v nemocnici, spoľahol by sa na slovo špecialistov a lekárov a na ich odporúčania.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) o stretnutí nevedela. „Ja to vyhodnocujem ako člen vlády. Niektoré veci sú tak dôležité, že možno je nutné prekročiť tie pravidlá, ktoré sú, lebo tak to skrátka vyjde,“ uviedla na otázku, či by šla rokovať do nemocnice podobne, ako to urobili lídri vládnych strán.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Sme rodina) ozrejmil, že na stretnutí koaličnej rady nebol a ani nemá túto informáciu. Predpokladá však, že stretnutie muselo byť nevyhnutné, ak sa uskutočnilo v nemocnici. On by však diskusiu s partnerom, ktorý je pripútaný na lôžko v nemocnici, zvážil.

Krajčí sa rozprával s Matovičom

Pri stretnutí koaličnej rady v nemocnici boli porušené pravidlá, ale nebol ohrozený žiaden iný pacient. Uviedol to pred rokovaním Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

Dodal, že sa o situáciu zaujímal a zistil, že Kollár leží na samostatnom trakte, kde nedochádza k premiešavaniu ľudí. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa išlo o nešťastné riešenie pri súčasnej epidemiologickej situácii. Dodal však, že tento problém je v kompetencii manažmentu nemocnice, ktorá by mala nastaviť pravidlá.

„Len konštatujem to, že každý sme občanom tejto krajiny, na ktorých platia tie isté pravidlá. Takže v tomto prípade boli tieto pravidlá porušené. Avšak, ako minister zdravotníctva musím povedať, že tam, ako bol hospitalizovaný Kollár, neboli ohrození žiadni iní pacienti,“ povedal Krajčí.

Ako objasnil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) pred rokovaním ÚKŠ, registruje zákaz návštev, a preto sa pred stretnutím na to opýtal. To, že sa zaujímal, či neporušuje nariadenie, zdôraznil pred novinármi viackrát. Dodal, že ak sa teraz ukázalo, že porušil pravidlá, tak to neurobil vedome.

Priblížil, že mu bolo potvrdené, že koaličná rada sa v nemocnici môže uskutočniť, keďže Kollár je v samostatnom trakte s vlastným režimom. „Bez toho, aby mi toto nebolo povedané, by som neišiel,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalBoris KollárBranislav GröhlingIgor MatovičJán MičovskýMarek KrajčíMilan KrajniakNatália MilanováRichard SulíkVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaZa ľudí