Lídri sa v Senáte dohodli na zvýšení limitu dlhu USA

Usa
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 16. októbra (WEBNOVINY) – Lídri demokratov a republikánov v americkom Senáte dosiahli v stredu dohodu o zvýšení dlhového stropu a odblokovaní federálnej vlády.

Rokovania viedol vodca demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid s lídrom republikánov v hornej komore Kongresu Mitchom McConnellom, ktorí o dosiahnutí kompromisu informovali.

Dohodu musí teraz schváliť celý Senát ako aj Snemovňa reprezentantov, kde je však výsledok hlasovania neistý. Poslanci by mali o návrhu hlasovať ešte v stredu. Bez dohody však americká vláda dosiahne už tento štvrtok dlhový limit, nebude si môcť ďalej požičiavať pomocou nových dlhopisov a môže prepadnúť do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 biliónov dolárov (12,3 bil. eur).

Spory o rozpočet a vládny dlh v USA spôsobili, že federálna vláda funguje druhý týždeň v obmedzenom režime a státisíce štátnych zamestnancov čerpajú neplatenú dovolenku. Krajine navyše hrozí, že bez dohody o zvýšení dlhového limitu sa USA po 17. októbri prepadnú do platobnej neschopnosti. Dlhový limit krajiny je v súčasnosti na úrovni 16,7 bil. USD. Republikáni, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov, chcú zablokovať financie pre zdravotnícku reformu prezidenta Baracka Obamu a súhlas s odblokovaním vlády a zvýšením dlhového stropu podmieňujú dohodou o znižovaní výdavkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom