Lietadlo Kaczynského varovali, že pristáť nemôžu

Kaczynski
Foto: SITA/AP

MOSKVA 19. mája (WEBNOVINY) – Posádku lietadla, ktorým letel poľský prezident Lech Kaczynski, varovali pred haváriou v Rusku, že zlé poveternostné podmienky neumožňujú pristátie. Informoval o tom v stredu predstaviteľ vyšetrovacej komisie. „Letecký dispečer na letisku Smolensk-Severny dvakrát varoval posádku, že na letisku je hmla, viditeľnosť 400 metrov a nie sú podmienky na pristátie lietadla,“ uviedol Alexej Morozov z Medzištátneho leteckého výboru, ktorý vyšetruje nešťastie. V kokpite sa pred haváriou navyše nachádzali ľudia, ktorí nepatrili k posádke. Hlas jedného z nich bol presne identifikovaný. Identifikovať hlas ďalšej osoby alebo ďalších ľudí si bude vyžadovať dodatočné informácie z poľskej strany, vyplýva z vyšetrovania. Zatiaľ nie je jasné, či tieto osoby ovplyvnili posádku pri jej rozhodnutí pristáť aj napriek varovaniam. Podľa Mozorova posádku navyše zostavili len niekoľko dní pred letom a nemala ani pravidelný tréning na riešenie mimoriadnych leteckých situácií.

Lietadlo s poľskou delegáciou havarovalo 10. apríla na ceste na spomienkové podujatie pri príležitosti 70. výročia masakry 22 tisíc poľských dôstojníkov a inteligencie pri Katyni ruskými príslušníkmi tajnej služby NKVD. Haváriu neprežil nik z 96 ľudí na palube.

Prezidentský pár pochovali 18. apríla do hrobky katedrály na hrade Wawel v Krakove, kde spočívajú poľskí králi. Poliaci si zvolia Kaczynského nástupcu 20. júna.

SITA/AFP/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej MorozovLech Kaczynski