Lietadlo na Sumatre zabilo viac než 140 ľudí, obetí pribúda

Indonézske lietadlo spadlo na hotel a domy
Foto: SITA/AP

JAKARTA 1. júla (WEBNOVINY) – Utorková havária vojenského prepravného lietadla na indonézskom ostrove Sumatra má už 141 obetí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá a armádne zdroje.

Prepravné lietadlo typu C-130 Hercules, ktoré sa zrútilo dve minúty po štarte do obývanej štvrti tretieho najväčšieho indonézskeho mesta Medan, malo na palube 122 osôb, z čoho vyplýva, že približne 20 ľudí zahynulo na zemi. Počet obetí sa vzhľadom na stále prebiehajúce záchranné práce môže ešte zvýšiť.

Prezident prisľúbil revíziu flotily

Indonézsky prezident Joko Widodo v súvislosti s tragédiou prisľúbil v stredu revíziu zastaranej flotily vzdušných síl a modernizáciu armády.

Lietadlo smerovalo z leteckej základne v Medane na odľahlé súostrovie Natuna. Pilot krátko po štarte požiadal pre technické problémy o návrat. Lietadlo vrazilo do hotela a priľahlých budov a následne vzbĺklo. Medan je tretím najväčším mestom Indonézie.

Obrazom: Indonézske lietadlo sa zrútilo na hotel a domy

Lietadlo slúžilo vyše polstoročie

Podľa armádneho hovorcu bolo lietadlo v službe už 51 rokov, zdôraznil však, že bolo stále spôsobilé. Všetkých 27 ostatných strojov tohto typu, ktoré sú v službe indonézskej armády, v rámci vyšetrovania preveria.

V septembri 2005 sa krátko po štarte z medanského letiska zrútilo do husto obývanej oblasti civilné lietadlo typu Boeing-737 spoločnosti Mandala Airlines. Zahynulo 143 ľudí vrátane 30 osôb na zemi.

Video: Havária indonézskeho lietadla

https://www.youtube.com/watch?v=g6Dpp1gCdrw

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom