Liga majstrov: Bayern Mníchov vo finále zdolal PSG, víťazný gól strelil Coman (foto)

Kingsley Coman
Kingsley Coman (vľavo) z Bayernu skóruje do siete PSG počas finále Ligy majstrov na Estádio da Luz. Lisabon, 23. august 2020. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 23. augusta 23:04

V nedeľu sa na lisabonskom Estádio da Luz hralo finále Ligy majstrov 2019/2020, v ktorom Bayern Mníchov zdolal Paríž Saint-Germain 1:0. Podľa pôvodného plánu sa mala skončiť táto súťaž už koncom jari, no pandémia koronavírusu spôsobila odklad vyvrcholenia o takmer tri mesiace. Finále sa teda hralo po 425 dňoch od jej začiatku.

Parížsky veľkoklub v ostatných rokoch urobil maximum, aby to dotiahol až k titulu v Lige majstrov vrátane rekordného nákupu Brazílčana Neymara z FC Barcelona za 222 miliónov eur v roku 2017. Svoju premiérovú účasť vo finále však Parížania nepremenili na zisk prestížnej trofeje. Posledným francúzskym tímom, ktorý sa tešil zo zisku titulu v Lige majstrov je Olympique Marseille, ktorý triumfoval v roku 1993.

Bayern vyhral Ligu majstrov po šiesty raz, naposledy sa zo zisku „ušatej trofeje“ tešil v sezóne 2012/2013. Odvtedy štyrikrát stroskotal v semifinále, zakaždým na kluboch zo Španielska. Bavori majú neskutočnú ofenzívnu silu, veď v tohtosezónnej edícii Ligy majstrov len Robert Lewandowski a Serge Gnabry strelili 24 zo 42 gólov svojho družstva, futbalisti PSG na ceste do finále skórovali dovedna 25-krát. Lewandowski si okrem pätnástich presných zásahov pripísal aj šesť prihrávok.

Zaujímavosťou finále bolo, že išlo o súboj dvoch trénerov z Nemecka. Bayern vedie Hansi Flick a francúzskeho šampióna Thomas Tuchel. O tom, že ide o skutočnú špičku, svedčí aj skutočnosť, že oba kluby v ročníku 2019/2020 ovládli všetky domáce súťaže. Bayern si okrem ligového titulu pripísal aj triumf v národnom pohári, Parížania k prvenstvu v lige pridali aj celkové úspechy v národnom aj ligovom pohári.

V pohárovej Európe išlo o deviaty vzájomný duel oboch súperov. V doterajších ôsmich sa viac darilo Francúzom, ktorí okrem všetkých štyroch domácich súbojov vyhrali aj jeden duel u súpera. Na neutrálnej sa ešte súťažnom súboji nestretli, v nedeľu to bola ich premiéra.

Liga majstrov 2019/2020 – finále

• Lisabon (Portugalsko)

Paríž St. Germain – Bayern Mníchov 0:1 (0:0)

• Estádio da Luz

Gól:
59. – 0:1 K. Coman

Žlté karty: 4 – 4
52. L. Paredes, 81. Neymar, 83. T. Silva, 85. L. Kurzawa – 28. A. Davies, 52. S. Gnabry, 56. N. Süle, 90.+4 T. Müller

strely celkovo (na bránu): 9:12 (3:2) rohové kopy: 4:4, ofsajdy: 2:1, držanie lopty (v %): 38 – 62, rozhodcovia: Daniele Orsato – Lorenzo Manganelli, Alessandro Giallatini (všetci Tal.)

PSG: Navas – Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat (80. L. Kurzawa) – A. Herrera, Marquinhos, Paredes (65. M. Verratti) – Di María (80. E. Choupo-Moting), Mbappé, Neymar
Bayern: Neuer – Kimmich, J. Boateng (25. Süle), Alaba, A. Davies – Th. Alcântara (86. C. Tolisso), Goretzka – Gnabry (68. P. Coutinho), T. Müller, Coman (68. I. Perišič) – Lewandowski

I. polčas

Prvú veľkú šancu finálového duelu mali Parížania, keď v 18. minúte strieľal spred päťky Neymar, ale brankár Manuel Neuer úspešne zasiahol a následne si poradil aj so spätnou prihrávkou, keď loptu vyrazil na roh.

Bayern mohol otvoriť skóre v 20. minúte, lopta po strele Roberta Lewandowského opečiatkovala pravú žrď brány Keylora Navasa. O štyri minúty neskôr sa v dobrej šanci po prihrávke Neymara ocitol Ángel Di María, ale pálil nad Neuerovu bránu.

Prehľad najúspešnejších účastníkov Ligy majstrov, resp. predtým Európskeho pohára majstrov vo futbale (1956 – 2020)

* kluby s minimálne troma víťazstvami v Lige majstrov, resp. Európskom pohári majstrov vo futbale (1956 – 2019)

Real Madrid: 13 víťazstiev (1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014, 2016, 2017, 2018) + ďalšie 3 finálové účasti (1962, 1964, 1981)
AC Miláno: 7 (1963, 1969, 1989, 1990, 1994, 2003, 2007) / 4 (1958, 1993, 1995, 2005)
FC Liverpool: 6 (1977, 1978, 1981, 1984, 2005, 2019) / 3 (1985, 2007, 2018)
Bayern Mníchov: 6 (1974, 1975, 1976, 2001, 2013, 2020) / 5 (1982, 1987, 1999, 2010, 2012)
FC Barcelona: 5 (1992, 2006, 2009, 2011, 2015) / 3 (1961, 1986, 1994)
Ajax Amsterdam: 4 (1971, 1972, 1973, 1995) / 2 (1969 a 1996)
Manchester United: 3 (1968, 1999, 2008) / 2 (2009 a 2011)
Inter Miláno: 3 (1964, 1965, 2010) a 2 (1967 a 1972)

V 29. minúte Neymar zahrával z pravej strany priamy kop, centroval do šestnástky, lopta sa dostala k Anderovi Herrerovi, ktorý spoza šestnástky nebezpečne vypálil a loptu na roh tečoval Leon Goretzka. V 31. minúte bol opäť v šanci kanonier Lewandowski, ale loptu po jeho hlavičke skončila na rukaviciach brankára Navasa.

V poslednej minúte prvého dejstva urobili hráči Bayernu obrovskú chybu v rozohrávke – Kylian Mbappé prihral Herrerovi, ten mu loptu na päťku vrátil, ale Francúz vystrelil slabo do stredu bránku, kde stál Neuer. V už nadstavenej minúte sa z ľavej strany výborne cez Herreru uvoľnil Kingsley Coman a po kontakte s obrancom francúzskeho tímu spadol v šestnástke, ale pokutový kop rozhodca Daniele Orsato nenariadil.

II. polčas

V prvých piatich minútach druhého polčasu si ani jedno z mužstiev nevypracovalo väčšiu šancu na skórovanie. V 51. minúte sa po zákroku na Neymara strhla menšia strkanica – výsledkom boli žlté karty pre Serga Gnabryho a Leandra Paredesa. V 54. minúte Goretzkovu strelu zblokoval Marquinhos a lopta skončila v Navasovej náruči.

Prvý gól padol v 59. minúte – prvý center z pravého krídla síce hráči PSG odvrátili, ale lopta po následnom od Joshuu Kimmicha skončila na hlave nestráženého Kingsleyho Comana a ten nedal Navasovi žiadnu šancu a poslal Bayern do vedenia – 0:1.

Kingsley Coman, Thomas Mueller
Kingsley Coman (vľavo) z Bayernu oslavuje so spoluhráčom Thomasom Müllerom gól v sieti PSG počas finále Ligy majstrov na Estádio da Luz. Lisabon, 23. august 2020. Foto: SITA/AP

Coman mohol pridať aj druhý gól, po centri Thomasa Müllera zakončoval okolo Navasa a brankára parížskeho veľkoklubu zastúpil Thiago Silva, ktorý loptu odkopol do bezpečia. V 67. minúte mali dobrú šancu aj futbalisti PSG – po centri Di Maríu sa loptu za Neuera snažil usmerniť Mbappé, ale to sa mu nepodarilo.

V 70. minúte poslal z pravej strany Di María loptu do šestnástky na Marquinhosa, ale Neuer zasiahol výborne pravou nohou. V 91. minúte po súboji s Thilom Kehrerom padol v pokutovom území Lewandowski, ale jedenástka sa nepískala. Z následnej kontry mali Parížania výbornú šancu, ale Neymarova strela a ani zakončenie striedajúceho Erica Eric Choupa-Motinga vyrovnanie neprinieslo.

1973: AJAX AMSTERDAM – Juventus Turín (v Belehrade) – 1:0
1974: BAYERN MNÍCHOV – Atletico Madrid (v Bruseli) – 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0
1983: HAMBURGER SV – Juventus Turín (v Aténach) -1:0
1984: FC LIVERPOOL – AS Rím (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1985: JUVENTUS TURÍN – FC Liverpool (v Bruseli) – 1:0
1986: STEAUA BUKUREŠŤ – FC Barcelona (v Seville) – 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu
1987: FC PORTO – Bayern Mníchov (vo Viedni) – 2:1
1988: PSV EINDHOVEN – Benfica Lisabon (v Stuttgarte) – 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
1989: AC MILÁNO – Steaua Bukurešť (v Barcelone) – 4:0
1990: AC MILÁNO – Benfica Lisabon (vo Viedni) – 1:0
1991: CZ BELEHRAD – Olympique Marseille (v Bari) – 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
1992: FC BARCELONA – Sampdoria Janov (v Londýne) – 1:0 po predĺžení

Liga majstrov (LM)

1993: OLYMPIQUE MARSEILLE – AC Miláno (v Mníchove) – 1:0
1994: AC MILÁNO – FC Barcelona (v Aténach) – 4:0
1995: AJAX AMSTERDAM – AC Miláno (vo Viedni) – 1:0
1996: JUVENTUS TURÍN – Ajax Amsterdam (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1997: BORUSSIA DORTMUND – Juventus Turín (v Mníchove) – 3:1
1998: REAL MADRID – Juventus Turín (v Amsterdame) – 1:0
1999: MANCHESTER UNITED – Bayern Mníchov (v Barcelone) – 2:1
2000: REAL MADRID – FC Valencia (v Paríži – St. Dennis) – 3:0
2001: BAYERN MNÍCHOV – FC Valencia (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu
2002: REAL MADRID – Bayer Leverkusen (v Glasgowe) – 2:1
2003: AC MILÁNO – Juventus Turín (v Manchestri) – 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2004: FC PORTO – AS Monaco (v Gelsenkirchene) – 3:0
2005: FC LIVERPOOL – AC Miláno (v Istanbule) – 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2006: FC BARCELONA – Arsenal Londýn (v Paríži) – 2:1
2007: AC MILÁNO – FC Liverpool (v Aténach) – 2:1
2008: MANCHESTER UNITED – FC Chelsea (v Moskve) – 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
2009: FC BARCELONA – Manchester United (v Ríme) – 2:0
2010: INTER MILÁNO – Bayern Mníchov (v Madride) – 2:0
2011: FC BARCELONA – Manchester United (v Londýne) – 3:1
2012: Bayern Mníchov – FC CHELSEA (v Mníchove) – 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu
2013: Borussia Dortmund – BAYERN MNÍCHOV (v Londýne) – 1:2
2014: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Lisabone) – 4:1 po predĺžení
2015: Juventus Turín – FC BARCELONA (v Berlíne) – 1:3
2016: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
2017: Juventus Turín – REAL MADRID (v Cardiffe) – 1:4
2018: REAL MADRID – FC Liverpool (v Kyjeve) 3:1
2019: Tottenham Hotspur – FC LIVERPOOL (v Madride) 0:2
2020: Paríž St. Germain – BAYERN MNÍCHOV (v Lisabone) 0:1