Liga majstrov spoznala osemfinalistov, Košice sú bez šance

Zľava: Mikko Niemelä z Oulu a Milan Kolena z Košíc v zápase 2. kola A-skupiny Ligy majstrov medzi HC Košice - Kärpät Oulu (Fínsko). Košice, 23. august 2014. Foto: Foto: archívne SITA/Jozef Jarošík

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Predposledné piate kolo zápasov v skupinách hokejovej Ligy majstrov (CHL) prinieslo v stredu istotu postupu do osemfinále pre dva švédske kluby.

Hráči HC Linköping zvíťazili v Turku po nájazdoch 4:3, a hoci stratili prvý bod v súťaži, nik ich už nemôže zosadiť z prvej priečky v tabuľke F-skupiny.

Ešte suverénnejšie si počínajú v J-skupine hokejisti úradujúceho švédskeho majstra AIK Skelleftea, ktorí nezaváhali ani v piatom stretnutí. Majú plný počet 15 bodov a skóre 17:3. V stredu zdolali na domácom ľade IFK Helsinki 3:0. „Bol to ťažký zápas, ale v druhej a tretej tretine to už bolo z našej strany lepšie. Oba moje góly padli po pekných prihrávkach,“ uviedol dvojgólový Daniel Widing na portáli CHL.

Liberec si udržal nádej

V A-skupine sa o prvenstvo a postup do osemfinále pobijú vo vzájomnom súboji Kärpät Oulu a Bílí Tygři Liberec. Český zástupca si udržal nádej domácim víťazstvom nad nemeckým tímom Kolín Haie 2:1. Víťazným gólom a asistenciou na prvý gól sa blysol slovenský útočník Tomáš Bulík. V bránke Liberca tentoraz nestál skúsený 35-ročný Ján Lašák, ale český gólman Marek Schwartz. „Od začiatku sa mi darilo a spoluhráči mi veľmi pomáhali. Tento zápas sme odohrali tímovo na výbornej úrovni,“ cituje 28-ročného Schwarza server libereckého klubu.

Košičania štvrtý raz prehrali o gól, aj keď bodovali

V druhom súboji A-skupiny tím Oulu zdolal slovenského majstra HC Košice 3:2 po predĺžení. Košičania získali 1 bod, ale so 4 bodmi na konte nemajú už šancu na postup. Záverečné šieste kolo zápasov v skupinách je v CHL na programe v dňoch 7. a 8. októbra. Do osemfinále sa prebojujú víťazi jedenástich skupín a päť najlepších tímov z druhých miest. Košičania zakončia svoje vystúpenie v obnovenej Lige majstrov 8. októbra na domácom ľade proti nemeckému Kolínu nad Rýnom. Môžu sa dostať na 3. miesto, ak zdolajú nemeckého vicemajstra.

Proti majstrovi Fínska podal ten slovenský oduševnený bojovný výkon založený na defenzíve, ale vyššia kvalita bola na domácich hokejkách. Napokon aj šťastie, keď v závere predĺženia rozhodol o víťazstve Kärpätu 3:2 švédsky obranca Adam Masuhr.

„Zápas mal vysoké tempo. Súper hral výborne, naši hráči bojovali do poslednej minúty a napokon sa duel po riadnej hracej dobe skončil nerozhodne. Mrzí nás gól v závere predĺženia. Myslím si, že vo Fínsku sme zanechali dobrý dojem,“ povedal po zápase tréner Košíc Anton Tomko pre klubový portál hckosice.sk.

Slovenský majster na severe Európy dokonca siahal na všetky tri body. To keď v polovici zápasu po akcii Gabriela Spilara presne zakončil obranca Michal Šeda. Hostia vtedy viedli 2:1, ale domáci zakrátko vyrovnali. „Streliť gól na ľade fínskeho majstra je rozhodne príjemný pocit, ale škoda, že napokon nebol víťazný,“ konštatoval Šeda.

Brankár „oceliarov“ Alexandr Hylák si na nedostatok práce nemohol sťažovať. Fíni výborne korčuľovali od začiatku do konca zápasu a vytvárali si dostatok streleckých príležitostí. „Už od prvého zápasu s Kärpätom som mal jasno v tom, čo od tohto súpera môžem očakávať. V podstate neustále som mal nejakú prácu, pretože aj keď to neboli vždy iba strely, tak pred bránkou boli rôzne iné situácie a bol som v pohybe. To je pre brankára oveľa lepšie, než keby tam mal stáť bez kontaktu s pukom,“ povedal Hylák.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí 5. kola hokejovej Ligy majstrov 2014/2015:
A-skupina:

Bílí Tygři Liberec (ČR) – Kolín Haie (Nem.) 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) – Tomáš Bulík (Liberec) 1+1

Kärpät Oulu (Fín.) – HC Košice 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 – 1:0)

1. Oulu 5 2 2 0 1 14:11 10

2. Liberec 5 3 0 0 2 15:12 9

3. Kolín nad Rýnom 5 2 0 1 2 9:12 7

4. Košice 5 1 0 1 3 10:13 4

C-skupina:

Frölunda Indians (Švéd.) – Briancon Diables Rouge (Fr.) 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)

1. Frölunda 5 4 0 0 1 28:12 12

2. Ženeva 5 4 0 0 1 23:14 12

3. Villach 5 2 0 0 3 10:16 6

4. Briancon 5 0 0 0 5 7:26 0

F-skupina:

TPS Turku (Fín.) – HC Linköping (Švéd.) 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)