Liga národov (futbal): Ďuriš poslal Slovensko do vedenia, Izrael vyrovnal v 91. minúte a mohol aj vyhrať (video+foto)

Liga národov (Izrael - Slovensko), Michal Ďuriš
Slovenský futbalista Michal Ďuriš si spracováva loptu počas zápasu 2. skupiny B-divízie Ligy národov proti Izraelu. Netanya, 7. september 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 7. septembra 23:00

Slovenskí futbalisti remizovali vo svojom druhom zápase v novom ročníku Ligy národov v Izraeli s domácou reprezentáciou 1:1.

Skóre duelu v Netanyi v 14. minúte otvoril Michal Ďuriš. Vyrovnať sa domácim podarilo až v závere, keď sa v prvej minúte nadstaveného času presadil Ilay Elmkies. A výsledok mohli aj otočiť, ale v 94. minúte loptu po strele Erana Zahaviho vytlačil brankár Marek Rodák na žrď.

Tréner Pavel Hapal nemohol zobrať do Izraela štyroch hráčov z pôvodnej nominácie. Okrem Petra Pekaríka, Ondreja Dudu a Adama Zreľáka, ktorých neuvoľnili kluby, chýbal na palube lietadla aj zranený Lukáš Štetina, ktorý sa zranil v piatkovom súboji proti Česku (1:3).

V pondelok sa hral v rovnakom čase v Olomouci aj ďalší zápas tejto 2. skupiny B-divízie medzi Českom a Škótskom, v ktorom hostia zvíťazili 2:1.

Liga národov – 2. skupina (B-divízia)

• Netanya

Izrael – Slovensko 1:1 (0:1)

• hralo sa od 20.45 SELČ

14. min. – 0:1 M. Ďuriš
90.+1 – 1:1 I. Elmkies

Žlté karty: 2 – 1
54. Dor Peretz, 70. E. Zahavi – 80. M. Bero

strely celkovo (na bránu): 20:6 (4:3) rohové kopy: 7:2, ofsajdy: 0:3, držanie lopty (v %): 61 – 39, rozhodcovia: Nikola Dabanović – Milovan Djukić, Vladan Todorović (všetci Č. Hora), pre pandémiu koronavírusu sa hralo bez divákov

Izrael: Marciano – Dasa, N. Bitton, Elhamed, Tibi, Tawatha (71. I. Elmkies) – Solomon, B. Natcho (46. Y. Cohen), Dor Peretz – Zahavi, Dabour (57. S. Weissman)
Slovensko: Rodák – Gyömbér, Škriniar, Valjent, Koscelník – Sabo (67. I. Schranz), Lobotka, Kucka – Mihalík (87. L Haraslín), Bero, Ďuriš (78. R. Boženík)

I. polčas

Prvú veľkú šancu mali v 7. minúte domáci futbalisti – Bibras Natcho prihral Eranovi Zahavimu, ale ten v dobrej pozícii prestrelil bránku Marka Rodáka. O dve minúty neskôr Izraelčania opäť pohrozili, po rýchlom prechode pred slovenskú šestnástku, však na jej hranici Zahavi „zľuftoval“. V 10. minúte predviedol Rodák prvý zákrok, bolo to po strele Eliho Dasu.

Tabuľka – 2. skupina (B-divízia)

• po druhom hracom dni

1. Škótsko 2 1 1 0 3:2 4
2. Česko 2 1 0 1 4:3 3
3. Izrael 2 0 2 0 2:2 2
4. Slovensko 2 0 1 1 1

Pozn: Za tímom je počet odohraných zápasov, výhry, remízy, prehry, skóre a počet bodov.

Po úvodnom tlaku domácich sa v 14. minúte dostali k slovu aj „hapalovci“ a hneď ich prvá akcia sa skončila gólom. Lopta sa po zlej rozohrávke Izraelčanov dostala k Jurajovi Kuckovi, kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie ju následne prihral Matúšovi Berovi na hranicu pokutového územia a ten ju špičkou kopačky posunul na Michala Ďuriša, ktorý prekonal gólmana Ofira Marciana – 0:1. Ten istý hráč mohol o tri minúty pridať svoj druhý gól, ale lopta po jeho hlavičke išla nad bránu.

V 25. minúte mali Slováci k „dispozícii“ prvý rohový kop, ktorý zahrával Jaroslav Mihalík, ale domáci futbalisti sa bez problémov ubránili. Pri následnom protiútoku fauloval Milan Škriniar a následný center Natcha po priamom kope vyrovnanie nepriniesol. Ani z ďalšieho priameho kopu, tentokrát z pravej strany, nič nebolo – loptu z pokutového územia „odpratal“ Škriniar. V 29. minúte sa po centri Dasu v dobrej šanci ocitol Zahavi, jeho strela zo siedmich metrov išla nad Rodákovu bránku.

Liga národov (Izrael - Slovensko), Martin Valjent
Slovenský reprezentant Martin Valjent „zastavuje“ prihrávku Izraelčana Erana Zahaviho počas zápasu 2. skupiny B-divízie Ligy národov. Netanya, 7. september 2020. Foto: SITA/AP.

V 33. minúte skúsil šťastie spoza šestnástky Dori Peretz, lopta išla vedľa Rodákovej „svätyne“. V 36. minúte zahrával Erik Sabo priamy kop z 20 metrov, za jeho dobrým centrom sa „naťahovali“ Kucka aj Martin Valjent, ale gól z toho nebol.

V 36. minúte mali domáci po faule Norberta Gyömbéra ďalšiu výhody priameho kopu, center Natcha len preletel cez slovenskú šestnástku. Ďalšia desaťminútovka patrila domácim, „hapalovci“ však odvrátili všetky centre a strelu Manora Solomona zblokovali. V závere prvého dejstva sa ešte výborne v pokutovom území domácich uvoľnil Mihalík – jeho prihrávka, ale našla iba hráčov súpera.

II. polčas

Aj druhý polčas začali aktívnejšie domáci futbalisti – v 47. minúte dostal dobrú prihrávku Taleb Tawatha, jeho strieľaný center výborne odvrátil na rohový kop Martin Koscelník. V 51. minúte vybojoval Nir Bitton pre domácich ďalší priamy kop – loptu Slováci odvrátili na roh, z ktorého väčšie nebezpečenstvo neprišlo.

Z následného rýchleho protiútoku „hapalovcov“ sa lopta dostala k Ďurišovi, ktorý výborne vystrelil a aj gólman Marciano predviedol skvelý zákrok. V 58. minúte nebezpečne spoza šestnástky vypálil striedajúci Shon Weissman. Po hodine hry mali mali Izraelčania v rýchlom slede dva rohové kopy – prvý center odvrátil Ďuriš a druhý prízemný, Gyömbér.

Liga národov (Izrael - Slovensko), Ivan Schranz
Slovenský futbalista Ivan Schranz v zápase 2. skupiny B-divízie Ligy národov proti Izraelu. Netanya, 7. september 2020. Foto: SITA/AP.

V 64. minúte hľadal Bero strieľanou prihrávkou Ďuriša, ale ten nemal šancu loptu spracovať, nie to ešte zakončiť. V 74. minúte Bero fauloval Zahaviho a domáci kanonier následne z priameho kopu poslal loptu tesne nad brvno. O dve minúty, po spolupráci Weissmana a Zahavi, pristavil Ilay Elmkies loptu pre druhého menovaného, ale ani táto situácia nepriniesla domácim vytúžený vyrovnávajúci gól. V 79. minúte Róbert Boženík vysunul Ivana Schranza, ten sa však cez Eitana Tibiho nedostal do šestnástky a prípadného zakončenia.

Liga národov (Izrael - Slovensko), Milan Škriniar
Izraelský futbalista Eran Zahavi v súboji so Slovákom Milanom Škriniarom počas zápasu 2. skupiny B-divízie Ligy národov. Netanya, 7. september 2020. Foto: SITA/AP.

V 80. minúte poslal Yonatan Cohen ľavačkou loptu z priameho kopu nad bránu. V 84. minúte sa neujala ani strela Weissmana – lopta skončila v rukách Rodáka. O dve minúte slovenský gólman chytil aj pokus Dora Peretza do stredu bránky. V 88. minúte vybojovali Slováci loptu na polovici súpera – Kucka ju poslal na Boženíka a jeho strelu vyrazil Marciano na roh.

Izrealčania sa napokon dočkali vyrovnania – v 91. minúte sa presadil Elmkies – 1:1. Zverenci trénera Hapala mohli aj prehrať, ale v 94. minúte loptu po strele Zahaviho vytlačil brankár Rodák na žrď.