Liga národov (futbal): Slovensko nestačilo na Česko, Schranz znížil tesne pred koncom

Slovensko cesko
Róbert Boženík zo Slovenska (vpravo) kontroluje loptu pred Čechom Vladimírom Coufalom počas zápasu Ligy národov. Foto: www.facebook.com

Slovenskí futbalisti odohrali v piatok svoj prvý zápas v novom ročníku Ligy národov, ale aj v kalendárnom roku 2020. Ich súperom na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave boli Česi. Pre pandémiu koronavírusu sa duel hral pred prázdnymi tribúnami.

Po bezgólovom prvom polčase sa v 48. minúte nečakane dostal v šestnástke k lopte Coufal a otvoril skóre. O 5 minút neskôr premenil po faule Gyömbéra pokutový kop Coufal a zvýšil na 2:0 pre Česko. Tretí gól hostí strelil v 86. minúte striedajúci Krmenčík.

Jediný gól Slovenska zaznamenal v 88. minúte Schranz, ktorý znížil stav strelou spoza šestnástky.

Žlté karty: 3 – 1

49. Boženík (surovosť), 53. Gyömbér (surovosť), 75. Kucka (držanie) – 4. Darida (podkopnutie)

strely celkovo (na bránu): 4:19 (2:5) rohové kopy: 0:6, ofsajdy: 2:0, držanie lopty (v %): 43 – 57, rozhodcovia: Andris Treimanis – Haralds Gudermanis, Aleksejs Spasjonnikovs (všetci Lit.)

Slovensko: Greif, Pekarík, Štetina (33. Valjent), Škriniar, Gyömbér, Kucka, Hrošovský, Duda (18. Zreľák), Lobotka, Haraslín, Boženík (65. Schranz)
Česko: Vaclík, Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil, Masopust (86. Ševčík), Darida, Dočkal, Král, Jankto (68. Provod), Hložek (72. Krmenčík)

Na domácej strane z dôvodu nutného absolvovania povinnej karantény chýbal kapitán Marek Hamšík z čínskeho Ta-lienu či legionári z americkej MLS Ján Greguš a Albert Rusnák. Okrem toho tréner Pavel Hapal nemohol povolať zranených hráčov Martina Dúbravku či Lászlóa Bénesa, Dávid Hancko zasa nemá požadovanú formu.

Česká republika je druhým najčastejším súperom Slovenska, do piatkového zápasu sa národné tímy oboch krajín stretli v dvanástich vzájomných stretnutiach, bilancia hovorí v prospech západných susedov (3 víťazstvá Slovenska, 2 remízy, 7 víťazstiev Česka).

Po súboji s Čechmi čaká na Slovákov o tri dni neskôr zápas v Izraeli. A keďže Izrael je v súvislosti s pandémiou COVID-19 považovaný za rizikovú krajinu a po návrate nasleduje povinná karanténa, niektoré kluby nechcú na zápas pustiť svojich hráčov. Vedenie SFZ robí maximum, aby mohol ísť na druhý duel náš A-tím v plnej sile.