Lionel Messi s otcom sa postavia pred súd, nemajú obavy

Lionel Messi
Lionel Messi Foto: SITA/AP

BARCELONA 26. septembra (WEBNOVINY) – Lionel Messi a jeho otec Jorge budú v piatok v mestečku Gava neďaleko Barcelony vypovedať pred súdom v súvislosti s ich obvinením z daňových nedoplatkov.

Argentínsky kanonier FC Barcelona a zároveň štvornásobný najlepší futbalista sveta sa v rokoch 2006 – 2009 údajne vyhýbal plateniu daní. Príslušné úrady od neho a jeho otca požadovali až 4,16 milióna eur.

„Nemám obavy. Máme s otcom svojich právnikov a poradcov a absolútne im dôverujeme,“ povedal Messi ešte v júli tohto roku.

Skromný profesionál

Ešte o mesiac skôr sa v médiách objavili prvé informácie, že štátny žalobca obvinil Messiovcov z vyhýbania sa daňovej povinnosti a že zisky zo svojej marketingovej a reklamnej činnosti odvádzali do daňových rajov v Belize a Uruguaji.

Podľa správy vyšetrovateľa Messiovci mali v rokoch 2006 – 2009 zaplatiť požadované financie na daniach príslušným španielskym úradom, ale v skutočnosti tak nikdy neurobili.

Obom preto reálne hrozil trest odňatia slobody, ale podľa ďalších informácii v auguste predsa len zaplatili sumu päť miliónov eur zvýšenú o úroky z omeškania a to by malo zmenšiť ich prípadný trest. Tieto správy vyvolali v Španielsku prekvapenie u značnej časti futbalovej verejnosti.

Messi si na verejnosti vždy vytváral obraz skromného profesionála, ktorý sa plne koncentruje len na futbal a hviezdne maniere sú mu na rozdiel od Cristiana Ronalda cudzie.

„Je to výborný futbalista a od imidžu konfliktného človeka má ďaleko,“ vyjadril sa Carles Canto, marketingový expert spoločnosti IMG Consulting.

Za kauzou môže byť jeho bývalý agent

„Renomé Messiho u fanúšikov je natoľko pozitívne, že ani táto daňová kauza ho nemôže výraznejšie naštrbiť,“ myslí si športový novinár Enric Baneres z denníka La Vanguardia.

„Ľudia sú zväčša tolerantní voči daňovým únikom. V Španielsku je to taká bežná vec ako siesta alebo paella,“ dodáva

Podľa informácií španielskych médií môže byť za touto Messiho kauzou muž menom Rodolfo Schinocca. Ide o bývalého agenta svetoznámeho futbalistu, ktorý mal okrem iného na starosti aj štruktúru a manažovanie Messiho príjmov z reklamnej činnosti.

Schinocca sa bráni tvrdením, že s tým nemá nič spoločné, keďže s Messiovcami prestal spolupracovať v roku 2006, teda ešte pred prepuknutím aféry. Z podvodu nepriamo obvinil otca Jorgeho, ktorý sa mal údajne obohatiť na úkor svojho slávneho syna.

Messi dosiaľ v 387 zápasoch za FC Barcelona strelil 323 gólov a v kanonáde pokračuje aj v tejto sezóne. V šiestich kolách španielskej La Ligy rozvlnil sieť už sedemkrát a spolu s Diegom Coston z Atlética je momentálne najlepším kanonierom súťaže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lionel Messi