Lioua musíte prepustiť, vyzval Čínu šéf Nobelovho výboru

Thorbjorn Jagland
Thorbjorn Jagland Foto: SITA/AP

OSLO 10. decembra (SITA/AFP) – Predseda Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland na piatkovej slávnosti odovzdávania Nobelovej ceny mieru v nórskej metropole Oslo poukázal na správnosť udelenia ceny čínskemu disidentovi Liouvi Siao-poovi. Potvrdil to podľa neho fakt, že čínsky režim neumožnil disidentovi prísť do Osla a prevziať si ocenenie osobne. Podľa Jaglanda najľudnatejšia krajina sveta nesie na svojich pleciach zodpovednosť za celé ľudstvo a šéf Nobelovho výboru preto vyjadril vieru, že nastane čas zmeny zmýšľania vlády v Pekingu. Jagland, ktorého prítomní hostia ocenili potleskom postojačky, sa na Čínu obrátil s odporúčaním, že krajina sa stane ešte mocnejšou, ak s ekonomickým rozvojom prídu aj demokratické reformy.

„Je nám ľúto, že laureát ceny tu dnes nie je. Je izolovaný vo väzení na severovýchode Číny. Ani jeho žena či jeho najbližší nemôžu byť tu s nami. Preto dnes neudelíme žiadnu medailu, ani diplom. Tento samotný fakt poukazuje, že cena bola udelená absolútne vhodne a nevyhnutne,“ povedal predseda Nobelovho výboru v prejave počas slávnosti odovzdania ceny. „Liou iba využil svoje občianske práva. Neurobil nič zlé. Musia ho oslobodiť,“ povedal Jagland. Podotkol, že „Čína s 1,3 miliardy obyvateľov nesie osud ľudstva na svojich ramenách, no reakcia na udelenie ceny odhalila jej slabosť, keďže uväznila muža na 11 rokov iba za vyjadrenie svojho názoru na spravovanie krajiny“. „Ak sa Číne podarí spolu s rozvojom sociálnej ekonomiky aj rozvoj v oblasti ľudských práv, bude to mať veľmi priaznivý dopad na svet. Ak nie, hrozia negatívne dopady nám

všetkým,“ dodal Jagland.

Predseda Nobelovho výboru po prednesení prejavu položil tohtoročnú cenu mieru na prázdnu stoličku, ktorá reprezentovala neprítomného bojovníka za ľudské práva. Ten sa na prítomných diplomatov usmieval z veľkého portrétu v pozadí pódia, odkiaľ sa Thorbjorn Jagland prítomných hosťom prihovoril.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liou Siao-po