LIPŠIC: Hranica s Ukrajinou je dobre strážená

Lipšic
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

VYŠNÉ NEMECKÉ 30. júla (WEBNOVINY) – Slovensko-ukrajinská schengenská hranica je lepšie strážená ako poľsko-ukrajinská a maďarsko-ukrajinská. Uviedol to dnes na najväčšom slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom minister vnútra Danie Lipšic po tom, čo navštívili riaditeľstvo cudzineckej a hraničnej polície v Sobranciach. „Svedčí o tom aj klesajúci počet nelegálnych migrantov, ktorí sa častejšie usilujú prejsť cez poľsko- či maďarsko-ukrajinskú hranicu. Treba však otvorene povedať, že musíme dobudovať ešte v severnej časti hranice virtuálny plot, kde je najnáročnejší terén. Doplniť treba predovšetkým systém infračervených kamier,“ povedal Lipšic. Doložil, že treba doplniť aj osobný výstroj hraničiarov. Podľa jeho vyjadrenia na kamery a výstroj bude treba „niekoľko miliónov korún“.

Podľa informácie ministerstva vnútra na Slovensko a do Európskej únie sa v prvom polroku tohto roku snažilo nelegálne dostať cez slovensko-ukrajinskú hranicu 199 osôb, ktoré zadržali, pričom v minulom roku to bolo 290 osôb. Lipšic pripustil, že výraznejšie neklesá počet pokusov o pašovanie cigariet a iného tovaru, ale doložil, že toto už je parketa iného rezortu. Doplnil, že je sťažené aj vyšetrovanie takejto trestnej činnosti pre orgány činné v trestnom konaní a súdy, preto po vzájomnej diskusii s ministerstvom financií sa bude snažiť, aby sa vyšetrovanie týchto trestných činov vrátilo z colnej kriminálky späť pod políciu.

Na otázku agentúry SITA, či budú rušiť prenájom vrtuľníkov slúžiacich na stráženie slovensko-ukrajinskej hranice, Lipšic odpovedal, že vrtuľníky na hranici potrebujeme. „Bolo by lepšie, keby hraničná polícia mala vlastné, ale je to predovšetkým otázka peňazí. Zvážime túto otázku,“ povedal Lipšic. Podľa jeho vyjadrenia hraničná polícia je dostatočne personálne vybavená.

Lipšic sa vyjadril aj k tomu, prečo v súčasnosti nemôžu chodci prechádzať cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Dôvodom je, že na ukrajinskej strane ešte nie hraničný priechod dobudovaný. Minister dodal, že bude o tejto otázke rokovať s kompetentnými pracovníkmi ukrajinskej strany.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR