Lipšic je rád, že sa nemusí vyjadrovať k zlatým padákom

Danile lipsic
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Bývalý podpredseda KDH a poslanec NR SR Daniel Lipšic, ktorý z hnutia v máji odišiel, je rád, že sa už nemusí vyjadrovať ku kauze zlatých padákov udelených v rezorte dopravy, ktorý v minulej vláde viedol šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ.

Lipšic to povedal v rozhovore pre agentúru SITA.

Lipšic nevie posúdiť, či Radoslav Procházka po sobotňajšom sneme KDH zostane v tomto hnutí.

„Nerád by som sa vyjadroval k budúcim rozhodnutiam Procházku,“ povedal s tým, že sa teší na spoluprácu s Procházkom kdekoľvek.

Radoslav Procházka podpredsedom nebude

Poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka však v súčasnosti nerieši personálne záležitosti pred sobotňajším snemom KDH.

Prochadzka
Foto: SITA/Marián Peiger

Zároveň vylúčil, že bude kandidovať na podpredsedu KDH, ak neprejde zmena stanov, ktorú navrhuje bratislavská krajská organizácia.

Vylúčil tiež, že by po sneme odišiel z KDH k Danielovi Lipšicovi. Novinárom povedal, že tlmí iniciatívy tých, ktorí by ho chceli navrhnúť za predsedu KDH.

„Výmena predsedu by vyriešila veľa, ale je otázne, či k lepšiemu, alebo horšiemu. Ja personálne veci v tejto chvíli neriešim,“ povedal s tým, že nevie vylúčiť, že niekomu napadne ho navrhnúť na predsedu, ale on to skôr tlmí, ako by to povzbudzoval.

Procházka tvrdí, že sústreďuje svoju energiu do zmeny stanov.

Má ísť o zníženie počtu podpredsedov zo šiestich na troch s tým, že krajskí predsedovia by boli členmi predsedníctva. Podľa neho sa v KDH presadili zlé spôsoby a chce, aby sa to eliminovalo. Procházka príde na snem v sobotu a uvidí, čo na ňom bude.

„Na sneme mám jediné želanie, aby sa ľudia slobodne rozhodovali sami za seba, aby sa nepresadila kabinetná politika funkcionárov, ktorí rozhodnú za dverami a ostatní im to odmávajú. To je môj cieľ, aby sa mohli slobodne rozhodovať,“ vyhlásil. Podľa neho to ukáže, že strana je schopná vnútornej obnovy a že má perspektívu.

Július Brocka predpovedá oslabenie strany

Znižovať počet podpredsedov, keď je strana v opozícii, by mohlo podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku hnutie skôr oslabovať ako posilňovať. Ako povedal pre agentúru SITA, návrh bratislavskej krajskej rady na zmenu stanov, po ktorej by sa znížil počet podpredsedov zo šesť na troch, nie je nový, objavil sa aj v minulosti.

Brocka
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Mám skôr zdržanlivý postoj. My sme v opozícii, v ktorej budeme niekoľko rokov. Najvyššie stranícke pozície sú v opozícii výkladnou skriňou. Keď je strana vo vláde, nie je dôležitý počet podpredsedov,“ povedal s tým, že na Slovensku je prax múdrych strán, že v opozícii neznižujú, ale zvyšujú počet podpredsedov, lebo podpredseda je pozývaný do diskusných relácií z titulu svojej funkcie.

KDH je podľa Brocku konzervatívna strana, ktorá pristupuje k zmenám po zrelej úvahe. Táto v prípade novelizácie stanov však neprebehla. Na viac ako 70 okresných snemoch sa o tom nediskutovalo.

„Sme niekoľko dní pred snemom, môže to na ňom vyvolať zbytočný chaos, pretože sa tým delegáti nezaoberali. Môžeme dohodnúť určitý kompromis, že do ďalšieho snemu sa dôsledne pripraví novela stanov. Som teda za to, aby sa k tomu mohla vyjadriť v širokej diskusii členská základňa a nielen úzka skupina ľudí,“ konštatoval.

Bratislavská rada KDH tiež navrhuje, aby krajskí predsedovia strany boli automaticky členmi predsedníctva hnutia. Podľa Brocku ide o návrh, ktorý by mohol viesť k väčšine regionálnych štruktúr vo vedení strany, čo nie je veľmi vhodné, pretože záujem krajiny by mal byť vo vedení strán na prvom mieste. Až potom sú podľa neho záujmy regiónov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicJán FigeľRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie