Lipšic: Vypovedať chcú bývalí zamestnanci a klienti centra

OĽaNO NOVA ku kauze zneužívania
Zľava: Poslanec NR SR za stranu OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic a poslankyňa NR SR za stranu SaS Natália Blahová počas tlačového brífingu na tému: Nové informácie k prípadu v resocializačnom stredisku v Galante. Bratislava, 13. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Na polícii chcú podľa poslanca NR SR Daniela Lipšica vypovedať viacerí bývalí zamestnanci aj klienti resocializačného centra Čistý deň. Lipšic, ktorý ako advokát zastupuje matku Natálie, ktorú v centre údajne sexuálne zneužili, dnes na tlačovej besede informoval, že sa mu prihlásila jedna bývalá klientka centra, ktorá v ňom neskôr pracovala ako ergoterapeutka, ktorá popisuje dianie v centre.

Tá mu v liste napísala, že počula, ako v zariadení lietali facky, píše o bitkách hokejkami. Videla tiež chlapca s modrinami po bitke. Teraupeuta „načapala“ na izbe s klientkou. Videla, ako terapeut podal klientke tabletky, pričom jej povedal, že to boli tabletky proti bolesti hlavy. O podozrivom ergoterapeutovi Lipšicovi napísala: „Bol to arogantný blázon, ktorý mal pomer s dvoma dievčatami. Vedel, že dievčatá sú maloleté. Všetci okrem mňa, až na jedného kolegu a kolegyňu, mali pomer s klientmi.“

Najskôr bol klient, potom z neho riaditeľ spravil terapeuta

Lipšic zároveň informoval, že policajná vyšetrovateľka zastavila trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu sexuálneho zneužívania s odôvodnením, že podozrivý ergoterapeut nevedel, koľko má maloletá Natália rokov. Vyšetrovateľka sa podľa neho vôbec nevysporiadala s tým, že k sexuálnemu zneužívaniu došlo v zariadení, ktoré malo deti na starosť. Z uznesenia o zastavení konania podľa Lipšica vyplýva, že podozrivý mal na starosť chod komunity. Najskôr bol klient, potom z neho riaditeľ spravil terapeuta.

Zároveň zdôraznil, že podozrivý vedel, koľko mala Natália rokov, lebo mal prístup k jej záznamom ako aj ostatných klientov. Zároveň sa Natália predstavila po príchode na sedení pred klientmi a personálom. „Podozrivý sa stal ergoterapeutom v októbri 2014. Mal dozor nad klientmi pri práci. Za to mal ubytovanie a stravu zadarmo. Zároveň mal dohodu o vykonaní o činnosti práce na 200 eur. „Buď je ombudsmanka Vieta Tomanová zavádzaná, alebo to robí úmyselne a potom je hanba, že je detskou ombudsmankou,“ povedal Lipšic.

Riaditeľ bude mať čo vysvetľovať

Lipšic tiež uviedol, že pôvodne sa ergoterapeut priznal k sexuálnemu styku s Natáliou, vo februári 2015 však chcel zmeniť výpoveď a potom poslal list, že sex bol na rozlúčku pred jeho odchodom, tak ako to hovoril riaditeľ centra. „Kto písal list? Kto navádzal podozrivého na krivú výpoveď? Kto neoznámi trestný čin. Riaditeľ bude mať čo vysvetľovať,“ vyhlásil Lipšic, ktorý sa obáva, že k zahladzovania sexuálneho zneužívania môže dochádzať pre finančné machinácie.

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová prípad údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievča zverejnila v piatok 9. septembra večer na základe listinných dôkazov – trestných oznámení, lekárskych nálezov a písomných výpovedí ďalších svedkov na svojom blogu v príspevku nazvanom „Requiem pre znásilnené dievčatá“ na webstránke Denníka N https://dennikn.sk/blog/requiem-pre-znasilnene-dievcata/?ref=top. V tomto centre boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicNatália Blahová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti