Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Centes
Jozef Čentéš. Foto: SITA/Nina Bednáriková
4. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Lipšic vyzval Gašparoviča, aby zaplatil ujmu Čentéšovi

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS), podľa ktorého bývalý prezident SR Ivan Gašparovič porušil nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora jeho základné práva zaručené ústavou.

„Vždy som držal zásadu rešpektovať rozhodnutia ústavného súdu. Ale nevidím, v čom sme urobili chybu. Pán prezident rozhodol o nevymenovaní pána Čentéša, potom bol legitímne zvolený ďalší kandidát za generálneho prokurátora a ten bol vymenovaný za generálneho prokurátora. Ja nevidím cestu naspäť. Ak boli porušené práva pána Čentéša, ja rešpektujem rozhodnutie ústavného súdu,“ povedal vo štvrtok novinárom Fico. Vysvetlil, že rozhodnutie ÚS ešte nevidel a musí si ho pozrieť.

„Keby sme dodnes čakali na rozhodnutie ústavného súdu a na generálnej prokuratúre by bolo personálne vákuum, tak by sme nemohli dosiahnuť tie úspechy, ktoré sme dosiahli v boji s daňovými únikmi. Pretože od nástupu nového generálneho prokurátora došlo k zásadnej zmene spolupráce,“ vyslovil sa minister financií Peter Kažimír.

Prezident Kiska privítal rozhodnutie ústavného súdu

Prezident Andrej Kiska privítal, že ÚS vo štvrtok rozhodol o prípade Jozefa Čentéša. Kancelária prezidenta podľa šéfa tlačového oddelenia Romana Krpelana zatiaľ písomné rozhodnutie ÚS nedostala.

Ak by sa Čižnár vzdal, bolo by to gesto, tvrdí Abrhan z KDH

Ak by sa Jaromír Čižnár po rozhodnutí ÚS vzdal postu generálneho prokurátora, bolo by to podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana veľkorysé gesto. „Som rád, že ústavný súd dal za pravdu našim názorom, že Jozef Čentéš mal byť vymenovaný za generálneho prokurátora. Žiaľ, medzičasom bol vymenovaný iný generálny prokurátor,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Abrhan. Obáva sa preto, že toto rozhodnutie prišlo neskoro. Čentéš by si mal podľa Abrhana svoje občianske právo uplatňovať na základe tohto rozhodnutia ÚS.

.

Čižár
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
.

Sulík by chcel vidieť Čentéša na Čižnárovej stoličke

Rozhodnutie súdu podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka ukazuje, že prezident SR Ivan Gašparovič si nesplnil svoje povinnosti. „Budeme rokovať s právnikmi, aby sme posúdili ďalšie možnosti. Ideálne by bolo, keby Čižnár akceptoval rozhodnutie ústavného súdu a opustil post generálneho prokurátora, pretože už dávno tam mal sedieť Čentéš,“ vyhlásil Sulík. Keby Čižnár odstúpil, odvrátil by podľa Sulíka ďalšie podania na ústavný súd. „Čentéš je tým, kto má byť generálnym prokurátorom,“ konštatoval predseda SaS.

Bývalý predseda ÚS neočakáva Čižnárovo odstúpenie

Verdikt ÚS v prípade Čentéša by nemal mať žiadne bezprostredné dôsledky na personálnu situáciu na generálnej prokuratúre. Jaromír Čižnár by mal funkciu generálneho prokurátora vykonávať aj naďalej, povedal agentúre SITA bývalý podpredseda ústavného súdu Eduard Bárány.

„Ide len o zrušenie rozhodnutia bez vrátenia na ďalšie konanie,“ komentoval Bárány rozhodnutie ústavného súdu. Ten dnes konštatoval, že bývalý prezident Ivan Gašparovič porušil nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora v decembri 2012 jeho základné práva zaručené ústavou – prístup k voleným a verejným funkciám za rovnakých podmienok ako aj práva na vstup do verejnej služby štátu.

Bárány sa domnieva, že kancelária hlavy štátu bude musieť Čentéšovi vyplatiť aj spomínaných 60-tisíc eur. Rozhodnutie ústavného súdu podľa Bárányho nebude mať nejaké zásadné dôsledky pre slovenskú ústavnú prax. „Ak áno, tak by to mohlo viesť k nejakému celkovému reštriktívnejšiemu prístupu k uplatňovaniu personálnych právomocí prezidenta,“ ukončil.

Čižnár podľa Kaliňáka rozhodnutím ÚS nestratil legitimitu

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nestratil legitimitu ďalšieho pôsobenia vo funkcii šéfa prokuratúry. „Bol riadne zvolený (Jaromír Čižnár, pozn. SITA), jeho voľbu nikto nenapadol. Viete, že tu bolo prakticky dvojročné vákuum. Neviem, čo by bolo dnes na generálnej prokuratúre, keby pán Čižnár nenastúpil,“ povedal vo štvrtok novinárom Kaliňák.

Čižnár podľa neho potvrdil svoju rolu, keďže hlavne vďaka vstupu prokuratúry do daňovej kobry sa zlepšila situácia s výberom daní. „Pozitívny výsledok daní je vyše jednej miliardy, to sú najzásadnejšie peniaze, ktoré prišli do rozpočtu a ktoré tu neboli,“ dodal Kaliňák.

Podľa podpredsedu Smeru-SD zlomila demokraciu pri voľbe Jozefa Čentéša vtedajšia vládna pravicová koalícia. Rozhodnutie ÚS bude Kaliňák rešpektovať. Podľa neho môže mať dopady hlavne do budúcnosti, keďže napríklad terajší prezident Andrej Kiska nevymenoval všetkých kandidátov na ústavných sudcov, ktorých zvolil parlament.

Ivan Gašparovič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
.

Smer chcel podľa Žitňanskej za každú cenu svojho kandidáta

Legitimita voľby Jaromíra Čižnára je podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej spochybnená. Ako pripomenula, keď Smer volil generálneho prokurátora povedala, že pre opozíciu je legitímne zvoleným prokurátorom Jozef Čentéš a pokiaľ o jeho sťažnosti nerozhodne ústavný súd, na voľbe žiadneho generálneho prokurátora sa nebude podieľať. „Bol to správny postoj. Smer sa rozhodol mať vlastného generálneho prokurátora a presadzoval ho za každú cenu, aj za cenu porušovania práv iných,“ vyhlásila.

Lipšic vyzval Gašparoviča, aby zaplatil ujmu Čentéšovi

Nezaradený poslanec a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic vyzval exprezidenta Ivana Gašparoviča, aby zaplatil Čentéšovi nemajetkovú ujmu 60-tisíc eur, ktorú mu priznal ÚS. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede Lipšic, ÚS potvrdil, že Gašparovič konal svojvoľne, preto nie je žiadny dôvod, aby sa na nemajetkovú ujmu poskladali všetci daňoví poplatníci. „Je neetické a nemorálne, aby sa za toto rozhodnutie mali poskladať všetci,“ vyhlásil Lipšic.

Podľa Lipšica je dnes Čentéš opäť v pozícii zvoleného, ale nevymenovaného generálneho prokurátora. Jediným čistým právnym riešením by podľa Lipšica bolo, keby sa Jaromír Čižnár vzdal postu generálneho prokurátora, aby prezident Andrej Kiska mohol vymenovať Čentéša. Lipšic zdôraznil, že ak by bol čestný generálny prokurátor, mnohé dnešné kauzy by mali trestnoprávnu koncovku.

„Bolo by možné stíhať aj veľké ryby. Preto bol ten boj o generálneho prokurátora taký tvrdý,“ konštatoval s tým, že treba začať uvažovať o novom systéme voľby generálneho prokurátora, aby nemohla byť manipulovaná polomafiánskymi skupinami, keď boli hlasy poslancov NR SR kupované.

Rozhodnutie ÚS môže podľa Freša motivovať sudcov

Rozhodnutie ÚS môže podľa predsedu strany SDKÚ-DS Pavla Freša motivovať sudcov k sebavedomému, nestrannému a objektívnemu rozhodovaniu, ktoré nebude podliehať svojvôli jednej strany. Vyjadrenie agentúre SITA poskytla Tlačová služba SDKÚ-DS.

„Veríme, že sa už nikdy nezopakuje situácia, že by bol úrad prezidenta silne politicky zneužitý ako v tomto prípade,“ povedal Frešo. Funkcia prezidenta by podľa neho mala byť v slovenskom ústavnom systéme prvkom stability a nie naopak, ako to bolo za úradovania predchádzajúceho prezidenta.

Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič porušil nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora v decembri 2012 jeho základné práva zaručené ústavou – prístup k voleným a verejným funkciám za rovnakých podmienok, ako aj práva na vstup do verejnej služby štátu.

VIAC SA DOČÍTATE TU.

Odporúčané články

Opozícia kritizuje schválený rozpočet, ničí strednú vrstvu Čentéš dostane mastné odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...