Lipšicov rezort zastavil nákup predražených Fabií

Policia
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic pozastavil nákup áut Škoda Fabia pre potreby policajtov.

Rámcovú zmluvu na nákup vozidiel nižšej triedy podpísal rezort so spoločnosťou Škoda Auto. Minister zároveň poveril Sekciu kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR na vykonanie kontroly v prípade tohto verejného obstarávania.

Na základe výsledkov kontroly rozhodne rezort o tom, či zmluvu zruší, alebo bude pokračovať v jej plnení,“ uviedol hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel s tým, že dovtedy MV SR nenakúpi autá so zabudovaným radarom na základe tejto zmluvy.

Minister tak rozhodol po publikovaní článku na portáli www.autoforum.cz, ktorý spochybňuje cenu i výbavu vozidiel. Ako ďalej dodal Grendel, ak by kontrola preukázala akékoľvek pochybenie alebo podozrenie z netransparentného konania, minister vnútra vyvodí zodpovednosť voči zamestnancom rezortu.

Ministerstvo: Polopravdy a vyslovené lži

Napriek tomuto rozhodnutiu rezort sa ohradzuje voči manipuláciám a klamstvám, ktoré zverejnený článok obsahuje. „Článok Waltera Krafta obsahuje nielen polopravdy, ale aj vyslovené lži,“ dodal Grendel v stanovisku rezortu.
Lipšic vysvetľuje akciu s kamiónom
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Portál www.autoforum.sk sa pozastavuje najmä nad výberom a cenou zabudovaných cestných radarov, pričom poukazuje, že podmienky výberového konania mali byť šité pre firmu vyrábajúcu radary značky Multaradar CD. Podľa portálu jeden radar aj s montážou vychádza na 47 544 eur.

Grendel informoval, že ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na nákup áut nižšej triedy 17. júna 2011. Súťažné podklady si vyžiadalo 20 uchádzačov. Rezort v nich uviedol povinnú výbavu vozidla, minimálne požadované vybavenie vozidla (napríklad ABS alebo centrálne zamykanie).

Uviedli sme tiež doplnkové požadované príslušenstvo a výbavu za príplatok (napríklad svetelné a zvukové výstražné zariadenie alebo označenie vozidla príslušnosti k policajnému zboru) alebo voliteľné doplnkové príslušenstvo za príplatok (napríklad alarm alebo palubný počítač).

Dvaja uchádzači

Voči verejnému obstarávaniu neboli vznesené žiadne námietky od žiadneho z dvadsiatich záujemcov. „Ponuky nám predložili dvaja uchádzači,“ poznamenal s tým, že obálky s ponukami sa pred komisiou otvárali 3. augusta. Súčasťou verejného obstarávania bola elektronická aukcia, ktorá sa uskutočnila 19. septembra.
Policia
Foto: SITA/Nina Bednáriková

„Vďaka elektronickej aukcii nám spoločnosť Škoda Auto ponúkla nižšiu cenu jedného vozidla o 1 400 eur, resp. 2 200 eur, teda v prípade Škody Fabia 1,2 je cena 9 066 eur s DPH a v prípade Škody Fabia 1,6 11 166 eur s DPH,“ poznamenal Grendel.

Zároveň konštatovanie, že „nákup musel byť ušitý na mieru pre zariadenie Multaradar“ označil za klamstvo.

V súťažných podmienkach na výber dodávateľa áut nižšej triedy nefiguroval zabudovaný radar a už vôbec nie s konkrétnymi parametrami, ktoré by spĺňal len jeden dodávateľ, dodal s tým, že ide o doplnkovú výbavu, ktorú sa rezort rozhodol zakúpiť pre niektoré autá dopravnej polície na boj proti cestným pirátom.

„Výber výrobcu zabudovaných radarových meračov je vo výlučnej kompetencii dodávateľa áut,“ zdôraznil Grendel. Zariadenie Multaradar tiež podľa neho dokáže naraz namerať autá v troch jazdných pruhoch, na rozdiel od predchádzajúcich zabudovaných radarov je neviditeľné a je odolné voči tzv. anti-radarom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicGábor Grendel
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR