Lipšicova NOVA by zvalcovala opozíciu, odhalil prieskum

LIPšIC
Predseda strany Nová väčšina Daniel Lipšic Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby uskutočnili v januári, presvedčivo by zvíťazil Smer-SD so 41,1 percentnou podporou.

Druhým najsilnejším politickým subjektom by bola Nová väčšina (Daniel Lipšic), ktorú by volilo 8,9 percenta ľudí, tretie miesto by získalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s podporou 8,6 percenta.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch 7. až 13. januára uskutočnila agentúra MVK na reprezentatívnej vzorke 1 125 respondentov.

Nasleduje KDH, ktoré by volilo 6,5 percenta respondentov, Most-Híd so 6,2 percenta a SaS s 5,6 percentnou podporou. Brány parlamentu by prekročila aj SDKÚ-DS, volilo by ju 5,5 percenta opýtaných.

Stranu Smer by v Národnej rade SR zastupovalo 75 poslancov, potenciálni voliči Novej väčšiny Daniela Lipšica a OĽaNO by do parlamentu vyslali po 16 zástupcov.

Klub Kresťanskodemokratického hnutia by v parlamente disponoval 12 kreslami, Most-Híd by sa opieral o 11 zákonodarcov a strany SaS a SDKÚ-DS by každú zastupovali desiati poslanci. Súčasné opozičné strany by tak spolu s Novou väčšinou mali rovnako ako Smer 75 mandátov.

Na otázku „ak by sa predčasné voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas“ uviedlo 9,6 percenta opýtaných, že by sa na voľbách určite nezúčastnili a ďalších 20,3 percenta nevedelo, či by sa zúčastnili alebo koho by vo voľbách podporili.

Tabuľka: Prieskum agentúry MVK

 1. Smer – Sociálna demokracia  41,1 %
 2. Nová väčšina (Daniel Lipšic)  8,9 %
 3. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti  8,6 %
4. Kresťanskodemokratické hnutie 6,5 %
5. Most-Híd 6,2 %
6. Sloboda a Solidarita 5,6 %
7. Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 5,5 %
8. Strana maďarskej komunity 4,6 %
9. Slovenská národná strana 4,4 %
10. iné subjekty 4,7 %

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NOVA Nová väčšina