Lipšicovi ľudia chcú zmeny, sú za nový volebný systém

Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Nový volebný systém, zrušenie referendového kvóra a nový spôsob kreovania Súdnej rady SR navrhujú v novele ústavy nezaradení poslanci okolo Daniela Lipšica Jana Žitňanská, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, Jozef Kollár, Martin Chren a Juraj Droba.

Lipšic a jeho skupina navrhujú zaviesť zmiešaný volebný systém. Dnešný 150-členný parlament by sa rozdelil na dve polovice. Jednu polovicu by volili občania tak ako dnes, teda pomerným volebným systémom, kedy voliči volia de facto stranícke kandidátky. Druhá polovica poslancov bude volená väčšinovým systémom, kde bude za každý volebný obvod zvolený jeden poslanec.

Upraviť chcú aj termíny

Pri referende lipšicovci vypúšťajú zo zákona kvórum pre platnosť referenda, dnes sa na ňom musí zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov, aby sa považovalo za platné. Po novom by bolo platné každé referendum.

Upravuje sa tiež termín, na ktorý bude prezident povinný vypísať konanie referenda – a tým je vždy termín konania volieb do Národnej rady Slovenskej republiky. Exminister vnútra a spravodlivosti Lipšic mení aj spôsob kreovania Súdnej rady SR. Členov Súdnej rady Slovenskej republiky by po novom malo byť deväť, pričom päť členov bude volených občanmi v priamych voľbách, dvaja členovia budú volení sudcami, jeden menovaný prezidentom republiky a jeden volený Národnou radou Slovenskej republiky.

Členov Rady by nemenovala vláda

„Máme za to, že vláda a parlament v zásade reprezentujú tú istú väčšinu, preto nie je potrebné, aby menovala členov súdnej rady aj vláda. Výkonnú moc pri tejto kompetencii reprezentuje prezident republiky,“ vysvetľujú opoziční poslanci. Predsedu by si volili členovia súdnej rady spomedzi seba.

Dnes má súdna rada 18 členov. Sudcovia volia osem členov rady a po vyberá troch prezident, parlament a vláda. Ďalším členom súdnej rady je jej predseda, automaticky sa ním stáva predseda najvyššieho súdu. Poslanci okolo Lipšica navrhujú účinnosť zmien od 1. januára 2016. Návrhom sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerDaniel LipšicJana ŽitňanskáJozef KollárJuraj DrobaJuraj MiškovMartin Chren
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky