LIPŠIC:Postup polície proti autodopravcom preveria

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Postup polície voči autodopravcom, ktorí po spustení mýta začiatkom roka štrajkovali, dá minister vnútra Daniel Lipšic preveriť inšpekciou. Lipšic dnes po stretnutí so zástupcami autodopravcov povedal, že sa tak rozhodol pre vážne informácie, ktoré má k dispozícii. „Polícia musí byť vždy na strane slušných ľudí. Autodopravcovia, ktorí protestovali proti nespravodlivému mýtu, boli slušní ľudia. Polícia ich musí chrániť a nie pod rôznymi zámienkami skôr šikanovať,“ vyhlásil Lipšic.

Podľa Lipšica existuje podozrenie, že došlo aj k postihom za účelové priestupky. Ak inšpekcia konštatuje, že došlo k porušeniu zákona, minister nevylúčil, že vyvodí zodpovednosť voči konkrétnym príslušníkom polície. Otázniky podľa neho vyvoláva napríklad zadržanie kamionistov na odpočívadle Triblavina, kde boli autodopravcovia zadržiavaní 17 hodín. Za potenciálne šikanovanie označil aj pokutovanie kamionistov, ktorí išli v jazdných pruhoch vyhradených pre autobusy, kam sa však museli premiestniť na základe pokynov polície.

Lipšic zdôraznil, že nechce posudzovať či bol alebo nebol porušený zákon, ale o vyslanie posolstva, že polícia stojí na strane občanov a postihovať by mala zločincov a mafiánov. Ďalej vyhlásil, že za jeho pôsobenia na ministerstve sa nestane, aby bol ktokoľvek perzekvovaný akoukoľvek zložkou polície za vyjadrenie svojho názoru. „Autodopravcovia boli v práve aj vo forme, ktorú si zvolili, lebo mýto tak, ako bolo nastavené, bolo nespravodlivé,“ povedal minister.

Vodiči, ktorí boli pokutovaní nespravodlivo, by mohli od polície získať svoje peniaz späť. Ak sa potvrdí nezákonné konanie, je možné v rámci mimoodvolacieho konania a v rámci obnovy konania rozhodnutia o priestupkoch preskúmať a zrušiť. „Ak by sa rozhodnutia o priestupkoch zrušili, tak sa im peniaze za pokuty môžu vrátiť,“ povedal Lipšic.

Podľa občianskej aktivistky Lucie Janovic, ktorá sa dnes s ministrom stretla tiež, nejde len o autodopravcov. Situácia sa týka aj občanov, ktorí sa k štrajku pripojili a vyjadrili tak svoj názor. Odhadla, že ide približne o tisíc prípadov, mnoho ľudí už podľa nej zaplatilo pokuty.

Autodopravcovia začali svoj štrajk pre mýto v januári. Z Bratislavy sa rozšíril do väčšiny krajských miest. V hlavnom meste bola paralyzovaná Rožňavská cesta, kde nespokojných autodopravcov na niekoľko dní zastavila polícia. Štrajk sa zopakoval aj vo februári, polícia však zakročila razantnejšie a vodičov pri blokovaní ciest, či pomalej jazde pokutovala. Podľa autodopravcov, ktorí sa združili v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS), však polícia niektorých vodičov bez vysvetlenia odvádzala, či zastrašovala. Autodopravcom sa nakoniec podarilo vybojovať niektoré ústupky od štátu, medziiným sa znížila daň z nafty a zmenšili sa jednotlivé spoplatnené úseky ciest.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SRUNAS Únia autodopravcov Slovenska