Lipták zostáva kapitánom slovenských tenisových reprezentantiek v Pohári federácie

TENIS: Nominácia na Pohár federácie 2018
Kapitán slovenského fedcupového tímu Matej Lipták. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Matej Lipták zostáva aj na sezónu 2018 kapitánom slovenských tenisových reprezentantiek v Pohári federácie družstiev žien. Pre 40-ročného osobného kouča nedávnej štvorky singlového renkingu WTA Dominiky Cibulkovej to bude jubilejná desiata sezóna v tejto funkcii.

Pokračovanie Liptákovho pôsobenia v piatok na svojom zasadnutí v Bratislave schválil výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu (STZ). Médiá o tom informoval generálny sekretár STZ Igor Moška.

V roku 2013 doviedol tím do semifinále

Z Kremnice pochádzajúci pražský rodák Lipták sedí na fedcupovej lavičke od sezóny 2009, čím je jednoznačným národným rekordérom podľa dĺžky misie, zatiaľ má zápasovú bilanciu 9:9. V roku 2013 doviedol Slovenky do semifinále týchto MS tímov ITF.

Slovenky najbližšie budú hrať v PF 10. – 11. februára 2018 proti Ruskám na tvrdom povrchu DecoColor v Aegon aréne NTC v Bratislave v 1. kole II. svetovej skupiny. Slovenky zostali v II. svetovej skupine Fed Cupu po tom, ako v apríli podľahli Holanďankám 2:3 v bratislavskom play-off o elitu a následne na augustovom výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste delegáti dosť nečakane neodsúhlasili avizované rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich družstiev na šestnásť s platnosťou od sezóny 2018, hoci ho predtým schválila Rada riaditeľov ITF.

Slovenky v apríli 2013 prehrali v Moskve s Ruskami v semifinále Fed Cupu 2:3, hoci po sobote viedli 2:0, keď najprv Dominika Cibulková zdolala Anastasiu Pavľučenkovovú a potom Daniela Hantuchová prekonala Mariu Kirilenkovú. V nedeľu však Cibulková prehrala s Kirilenkovou, Hantuchová nestačila na Jekaterinu Makarovovú a Cibulková s Hantuchovou vo štvorhre podľahli Makarovovej s Jelenou Vesninovou (mali pritom náskok 1:0 na sety). V kádri hostiek boli aj Magdaléna Rybáriková a Jana Čepelová, nedostali sa do akcie.

Slovenky na 16. pozícii

Pred štyrmi rokmi to bol už tretí vzájomný duel. „Zborná“ najprv triumfovala 3:2 na antuke Olympijského štadióna v Moskve v júlovom semifinále ročníka 1999. Práve v tomto zápase debutovala vo Fed Cupe Hantuchová.

Rusky mali navrch – znova 3:2 – aj v júli 2001 v Bratislave v 2. kole. Vtedy sa ešte hralo s iným formátom a víťazky postúpili na finálový turnaj do Madridu medzi osem najlepších. V tomto prípade sa rozhodnutie zrodilo až vo štvorhre, v ktorej Karina Cíleková-Habšudová a Henrieta Nagyová nestačili na Jelenu Lichovcevovú s Naďou Petrovovou, dohrávalo sa až v pondelok. Singlové body domácich získali Hantuchová a Nagyová, obe však na antuke starého centrálneho dvorca v „jame“ na Slovane (ešte pred výstavbou terajšieho objektu Národného tenisového centra) prehrali s Jelenou Dementievovou. Z nespomenutých hráčok vtedy boli v kádroch aj Lenka Dlhopolcová a Lina Krasnorucká.

Slovensko je víťazom Fed Cupu 2002. Rusko sa radovalo v sezónach 2004, 2005, 2007 a 2008, pred prvým triumfom prehralo v štyroch finále, po dosiaľ poslednom prvenstve neuspelo v sezónach 2011, 2013 a 2015. Figuruje na 8. priečke vo fedcupovom renkingu ITF (Slovensko sa nachádza na 16. pozícii). Kapitánkou je Anastasia Myskinová.

Prehľad doterajších kapitánov tenistiek Slovenska v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien:

Matej Lipták: 2009 – ????
Mojmír Mihal: 2006 – 2008
Marián Vajda: 2005
Tomáš Malik: 2002 – 2004
Peter Vajda: 1999 – 2001
Radka Zrubáková: 1997- 1998
Ľubomír Kurhajec: 1995 – 1996
Jan Kukal: 1994

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela HantuchováDominika CibulkováIgor MoškaJana ČepelováMagdaléna RybárikováMarián VajdaMatej Lipták
Firmy a inštitúcie Slovenská tenisová reprezentácia