Liptovský Mikuláš pritvrdil, parkovanie invalidov zneužívali

Parkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 13. apríla (WEBNOVINY) – Liptovský Mikuláš pre časté zneužívanie parkovacích miest pre invalidov sprísnil ich prideľovanie.

Po novom musí byť žiadateľ o vyhradené parkovacie miesto vlastníkom parkovacieho preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, mať trvalý pobyt v Liptovskom Mikuláši, preukázať sa vodičským preukazom a zároveň byť vlastníkom motorového vozidla.

Vnuk si vybavil miesto na deda

„Reagovali sme na sťažnosti občanov z niektorých sídlisk, že parkovacie miesta vyhradené na konkrétnu značku auta pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím využívajú aj ich zdraví rodinní príslušníci. Konkrétne prípady, ako si vnuk vybaví na preukaz ŤZP starého otca vyhradené parkovacie miesto, boli bežnou praxou. Situáciu bolo potrebné riešiť, všetci vieme, aký je problém s parkovaním v každom meste pri súčasnom počte motorových vozidiel,“ uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Podľa platnej legislatívy musia byť na každom parkovisku vytvorené minimálne štyri percentá parkovacích miest pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Okrem týchto miest si však mohli Liptovskomikulášania s parkovacím preukazom ŤZP zriadiť za poplatok 150 eur parkovacie miesto na evidenčné číslo svojho auta.

Poplatky zrušili a podmienky sprísnili

„V súčasnosti mesto poplatky za vybavenie vyhradeného miesta pre osobu ŤZP úplne zrušilo, podmienky vydávania povolení sme ale sprísnili,“ uviedol Ľubomír Hán z oddelenia dopravy liptovskomikulášskeho mestského úradu.

V minulosti žiadatelia o parkovací preukaz ŤZP dokladovali len pobyt na území mesta a vlastníctvo parkovacieho preukazu pre osobu z ťažkým zdravotným postihnutím. Po novom musí mať žiadateľ aj vodičský preukaz a byť vlastníkom motorového vozidla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Blcháč