Litva reaguje na zákaz Poliakov, povolí rituálne porážky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovca
Agrorezort prisľúbil v roku 2021 úplné vyrovnanie podpory chovu oviec a kôz s dojnicami prostredníctvom projektu rozvoja živočíšnej výroby. Foto: Facebook.com/salaskrajinka

VILNIUS 16. októbra (WEBNOVINY) – Litovský parlament v utorok v prvom čítaní schválil zákon o povolení vykonávať náboženské porážky zvierat v reakcii na ich zákaz v susednom Poľsku.

Vláda chce návrhom zákona uspokojiť dopyt po mäse žiadanom židmi a moslimami. Zákonná výnimka z nariadenia EÚ pre náboženské menšiny musí pred vstupom do platnosti prejsť ešte dvoma parlamentnými čítaniami a následne ho musí podpísať prezident.

Ak sa tak stane, Litva bude vyvážať mäso z rituálne usmrtených zvierat do vybraných krajín, ktoré pobúril zákaz rituálnych porážok v Poľsku. Rok predtým pritom Poliaci vyviezli do Izraela a arabských krajín mäso za 350 miliónov eur.

Poľský ústavný súd zakázal náboženské porážky od 1. januára tohto roku z dôvodu, že sú protiústavné. Súd konal na základe podnetu od ochrancov zvierat, podľa ktorých je takéto porážanie týraním.

Poľsko mäso z rituálne zabitého dobytka vyvážalo a vláda v snahe zabrániť ekonomickým stratám navrhla revidovaný zákon, ktorý mal rituálne porážky opäť povoliť. Parlament však vládny návrh zamietol, čo pobúrilo celú židovskú komunitu. Izraelská vláda to odsúdila a lídri európskych židov ešte v júli vyzvali EÚ na zásah.

Halál označuje predmety a činnosti povolené islamskou tradíciou. Najčastejšie sa pojem používa v spojitosti s potravinami, ktoré sú moslimom povolené konzumovať. V judaizme sa v obdobnom zmysle používa termín kóšér. Pri rituálnej porážke by zviera malo byť zabité podrezaním hrdla a preťatím tepny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať