Litva začala budovať plot na hraniciach s Bieloruskom, chce odradiť migrantov z tretích krajín

Litva migranti
Foto: SITA/AP

Litva začala v piatok budovať plot na svojich hraniciach s Bieloruskom, aby odradila migrantov z tretích krajín. Tento krok nasleduje týždeň po tom, ako Vilnius vyhlásil mimoriadnu situáciu s cieľom riešiť prudký rast príchodu migrantov, ktorých podľa neho na vstup do Litvy nabádajú bieloruské úrady.

Vzťahy medzi týmito susednými krajinami sú napäté od volieb hlavy štátu v Bielorusku z augusta 2020. Zvíťazil v nich dlhoročný prezident Alexander Lukašenko, ale Západ hlasovanie označil za zmanipulované.

Výsledky volieb vyvolali v Bielorusku mesiace trvajúce protesty. Litva, ktorá poskytla štatút utečencov predstaviteľom bieloruskej opozície, obviňuje susednú krajinu z organizovania prechodu hraníc pre ľudí z Blízkeho východu a Afriky.

Plot na hraniciach bude dlhý 550 kilometrov. Náklady na jeho výstavbu budú podľa litovskej ministerky vnútra Agne Bilotaiteovej v sume 41 miliónov eur. Za posledné dva mesiace do Litvy prišlo viac ako 1 500 utečencov, čo je dvadsaťkrát viac ako za celý rok 2020. Európska únia, ktorej členom je aj Litva, uviedla, že pobaltskej krajine pomôže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander Lukašenko