Lívia Klausová zrejme bude veľvyslankyňou na Slovensku

Václav Klaus na oficiálnej návšteve
Manželka prezidenta ČR Livia Klausová počas podpisu do knihy návštev pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta ČR na Slovensku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PRAHA 26. júna (WEBNOVINY) – Vláda odchádzajúceho českého premiéra Jiřího Rusnoka odobrila nominácie prezidenta Miloša Zemana a koncom júla súhlasila s vymenovaním manželky exprezidenta Václava Klausa Livie a europoslanca za komunistickú stranu Vladimíra Remka za veľvyslancov.

Tvrdí to vo svojom utorňajšom vydaní český denník Lidové noviny. Rusnok tak spravil napriek svojim uisteniam, že bez dôvery parlamentu takýto krok neuskutoční.

Kým Klausová, vyštudovaná ekonómka, by sa mala ujať svojho úradu na Slovensku, Remek, niekdajší kozmonaut, by mal Česko zastupovať v Moskve.

Práve ich nominácie sa stali predmetom veľkého sporu medzi niekdajšími rivalmi zo zimných prezidentských volieb – Zemanom a vtedajším šéfom českej diplomacie Karlom Schwarzenbergom. Minister vo vláde Petra Nečasa týchto kandidátov odmietal a výmena veľvyslancov sa preto zastavila. Schwarzenberg jej vymenovane blokoval tvrdením, že je pre takúto prácu nekompetentná.

Klausová, rodáčka z Bratislavy, však teraz už len čaká na Zemanov podpis, bezpečnostnú previerku českého Národného bezpečnostného úradu a súhlas slovenskej strany. Spolu s Remekom v kampani pred januárovým druhým kolom prezidentských volieb podporili Zemana. Nepriamo tak urobil aj samotný Klaus, Zemanov predchodca.

Zeman po júnovej rezignácii premiéra Petra Nečasa poveril dočasným vedením krajiny svojho spojenca Rusnoka, a to i napriek záujmu ODS dosadiť do funkcie Němcovú či snahám opozície o predčasné voľby. Podľa prezidenta totiž vláda odborníkov mala byť zárukou objasnenia škandálov bývalej šéfky Nečasovho úradu Jany Nagyovej. Zeman pôvodne avizoval, že Rusnoka nechá vládnuť až do skončenia vyšetrovania, aj keď nezíska dôveru a bude musieť formálne podať demisiu. Tú podá v utorok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Livia Klausová