„Lizzy“ začala a zakončila preteky najrýchlejšou jazdou a získala olympijské zlato z Pjongčangu

Elizabeth Yarnold
Elizabeth Yarnold z Veľkej Británie začína svoju finálovú jazdu v skeletone na ZOH 2018 v Pjongčangu, kde vyhrala olympijské zlato. 17. február 2018 Foto: SITA/AP

PJONGČANG 17. februára (WebNoviny.sk) – Britka Elizabeth „Lizzy“ Yarnoldová sa stala víťazkou dvojdňovej súťaže skeletonistiek na XXIII. zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu a druhýkrát v kariére si vybojovala zlato.

Yarnoldová zakončila preteky tak, ako ich aj začala – najrýchlejšou jazdou. O obhajobu prvenstva spred štyroch rokov ju nepripravil ani deviaty čas v piatkovej druhej jazde, po ktorej klesla na 3. priečku. V sobotu predviedla najskôr druhý najlepší výkon, vďaka čomu sa posunula o stupienok vyššie a svoj útok na celkový triumf zavŕšila rekordom dráhy.

Znova na štvrtom mieste

V súčte štyroch súťažných jázd mala náskok 45 stotín sekundy pred Nemkou Jacquelline Löllingovou, úradujúcou víťazkou Svetového pohára 2017/2018, ktorá viedla po piatkovej prvej polovici olympijských pretekov. Bronz si s odstupom 0,62 s nečakane vybojovala ďalšia britská skeletonistka Laura Deasová, pre ktorú je to takisto ako pre Löllingovú premiérové olympijské medailové umiestnenie

Prelink

Smutnou hrdinkou súťaže bola Rakúšanka Janine Flocková, ktorá od začiatku figurovala v prvej trojke, z 3. sa posunula na 2. priečku a vzápätí aj líderskú pozíciu, ale až desiaty čas vo finálovej jazde ju odsunul za pódium na 4. post (+0,64). Slovensko nemalo v konkurencii 20 žien v skeletone v Pjongčangu zastúpenie.

Tretie víťazstvo za sebou

Dvadsaťdeväťročná rodáčka zo Sevenoaksu Yarnoldová sa postarala o tretie britské víťazstvo v skeletone žien na ZOH za sebou, pred ňou triumfovala Amy Williamsová v kanadskom Vancouveri 2010.

„Som vyčerpaná. Po prvej jazde som si nebola istá, či preteky dokončím, pretože moja choroba sa zhoršila natoľko, že som mala problémy s dýchaním a musela som sa sem dostať s pomocou tímu. Môj fyzioterapeut mi pred druhou jazdou povedal, že to spolu zvládneme. Neviem, ako som to dokázala. S tlakom pred štvrtou jazdou som si dokázala poradiť aj vďaka množstvu tréningov. Absolvovala som ich stovky, aby som bola konzistentná a verila si,“ citoval Yarnoldovú olympijský informačný systém.

ZOH 2018 v Pjongčangu

SKELETON

Ženy – konečné poradie po štyroch jazdách: 1. Elizabeth Yarnoldová (V. Brit.) 3:27,28 min, 2. Jacqueline Löllingová (Nem.) 3:27,73, 3. Laura Deasová (V. Brit.) 3:27,90, 4. Janine Flocková (Rak.) 3:27,92, 5. Tina Hermannová 3:27,98, 6. Anna Fernstädtová (obe Nem.) 3:28,04, 7. Lelde Priedulenová (Lot.) 3:28,49, 8. Kimberley Bosová (Hol.) 3:28,59

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Amy Williamsová