Lockdown na Slovensku sa sprísnil a opatrenia sa rozšírili. Zakázané sú všetky návštevy, stopku dostali aj lyžiari a kostoly (video)

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 31. decembra 20:39

Vláda na svojom silvestrovskom mimoriadnom online rokovaní rozhodla o sprísnení opatrení proti koronavírusu na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

„Najzásadnejšie z nich je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, t. j. vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené,“ napísal pred mimoriadnym online rokovaním vlády premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook. Súčasné vytvorené bubliny však podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) nie je potrebné rušiť okamžite, ak sa rodiny bývajúce v dvoch domácnostiach od seba medzičasom nevzdialili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Matovič poprosil ľudí, aby vzhľadom na absolútne vyčerpaných zdravotníkov v nemocniciach, ostali tam, kde sú a zrušili akékoľvek plány na silvestrovské bujaré oslavy s ľuďmi mimo ich domácnosti. „Ide doslova o život,“ dodal.

Slovensko je v čiernej zóne

Minister Krajčí na večernej tlačovej konferencii uviedol, že opatrenia prijaté v polovici decembra nemajú dostatočný efekt a situácia je veľmi kritická. Aj na základe skúseností zo zahraničia je podľa neho zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla.

Video: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vláda preto schválila sprísnenie opatrení, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov a schválila ich Pandemická komisia vlády SR ešte 11. decembra. Šéf rezortu zdravotníctva upozornil, že Slovensko je na základe vládou schváleného COVID automatu celé v čiernej zóne.

Ako na sociálnej sieti Facebook informoval minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina), budú zavreté aj všetky lyžiarske strediská a menia sa aj podmienky pre hotely. „Už ubytovaní hostia môžu ostať, bez možnosti predĺžiť si pobyt a zároveň hotel nesmie prijať nových hostí,“ priblížil.

Červená pre bohoslužby a „home office“

Zakázaná bude účasť ľudí na bohoslužbách. Jedlá z reštaurácií si bude možné iba vziať so sebou. Nebude možná ich konzumácia ani v exteriéri pred reštauráciou. Zakázané budú aj cesty do prírody mimo okresu, v ktorom má daná osoba bydlisko. Pracovať budú môcť ľudia iba v rámci „home office“. Opatrenia budú podľa Krajčího platiť do 24. januára.

Okrem zákazu vychádzania bude platiť aj zákaz cestovania do iných okresov. Zástupcovia koaličných strán na tlačovej konferencii uviedli, že opatrenia boli vládou prijaté jednomyseľne. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) ukážu januárové počty nakazených, či bude možný návrat detí do škôl. V súčasnej situácii by podľa šéfa rezortu školstva však nebolo možné spustenie návratu detí do škôl.

Minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že jeho  rezort je pripravený aj na prípadné finančné kompenzácie pre firmy.

Prezidentka pochválila prijaté opatrenia

Ďalšie obmedzenia prišli podľa prezidentky Zuzany Čaputovej v hodine dvanástej. „Opatrenia, ktoré prijala vláda, považujem za potrebné a majú moju podporu,“ napísala na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prispieť k zlepšeniu situácie môžeme podľa hlavy štátu aj tým, že nebudeme hľadať ich slabé miesta, ale z vlastného rozhodnutia sa na nevyhnutný čas dobrovoľne izolujeme a obmedzíme všetky svoje kontakty na minimum. „Každý jeden kontakt dnes môže byť rizikový,“ upozornila.

Podľa prezidentky je treba si priznať pravdu. „Situácia je mimoriadne vážna, nevieme, ako dlho potrvá a jej zlepšenie nám ukáže až stav v našich nemocniciach v nasledujúcom období,“ uviedla s tým, že nás čakajú náročné dni a musíme držať spolu. „Ochrana zdravia a životov musí byť na prvom mieste,“ dodala.

Situácia v nemocniciach je veľmi vážna

Ako Krajčí uviedol, sedemdňový priemer prírastku pozitívne testovaných je 5 494. Pozitivita z PCR testov je vyššia ako 25 %, v prípade antigénových testov je to 8,8 %.

Situácia je podľa ministra veľmi vážna aj v nemocniciach, počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne 2 672, ventilovaných je 228 z nich. Prognóza k 11. januáru je viac ako tritisíc hospitalizovaných. Rastie taktiež denný počet úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Zároveň výrazne poklesol počet voľných lôžok s kyslíkom pre COVID pozitívnych pacientov, záchranárske kapacity sú na pokraji možností. „Vypätá situácia je aj so zdravotníckym personálom, aktuálne je 3 100 úväzkov zdravotníkov, ktorí sú práceneschopní,“ dodal minister.

Nové sprísnené opatrenia proti koronavírusu

  • platné od 1. januára (5.00) do 24. januára (24.00)

zakázané sú akékoľvek návštevy

zakázané je prevádzkovanie lyžiarskych stredísk

zakázané je ubytovať nových hostí v hoteloch a rekreačných zariadeniach

zakázané je otvoriť kostoly pre verejnosť

zakázané je konzumovať jedlá v exteriéri prevádzok, len „vezmi so sebou“ služba

zamestnanie len formou „home office“, ak im to ich pracovná náplň dovoľuje

Výnimky zo zákazu vychádzania

cesta do zamestnania podľa výnimky

cesta v nevyhnutnom rozsahu (najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 1000 metrov do bydliska, pohreby, cesty na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt

pobyt v prírode v rámci okresu

cesta na testovanie

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti