Aktualizované: Utečencov z lode Aquarius 2 si rozdelí päť krajín, môže pristáť v maltskej Vallette

Migranti, utečenci, Loď Aquarius
Migranti na lodi Aquarius smerujúci do prístavu v Malte. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 25. septembra 22:25

PIREUS 25. septembra (WebNoviny.sk) – Päť európskych krajín v utorok dosiahlo dohodu o osude utečencov z lode Aquarius 2, ktorá sa plaví k európskym brehom, no doteraz ju v žiadnej krajine nechceli prijať.

Ako v utorok večer informoval predstaviteľ španielskej vlády, ktorý si prial zostať v anonymite, 58 utečencov, ktorých členovia posádky lode Aquarius 2 zachránili vo vodách Stredozemného mora severne od Líbye, si prerozdelia Španielsko, Francúzsko, Portugalsko, Nemecko a Malta.

Loď podľa dohody medzi týmito krajinami môže pristáť v maltskej Vallette. Španielsko prijme 15 utečencov, Portugalsko 10. V akom pomere si zvyšné tri krajiny rozdelia ostatných utečencov, nie je známe.

Mimovládne organizácie Lekári bez hraníc a SOS Méditerranée, ktoré loď Aquarius 2 spoločne prevádzkujú, pôvodne v pondelok požiadali Francúzsko, aby im s loďou povolilo pristáť v Marseille. Francúzsko však na túto požiadavku reagovalo neochotne a vyhýbavo, keď okrem iného vyhlásilo, že existujú aj iné prístavy v iných krajinách, ktoré má Aquarius 2 bližšie.

V utorok najskôr oznámilo Portugalsko, že prijme desať utečencov z tejto lode, neskôr sa pridali aj ďalšie

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom