Aktualizované: Loď Lifeline s migrantmi konečne zakotví na Malte

Lifeline
Záchranná loď Mission Lifeline s migrantmi Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. júna 15:48

SOLÚN 27. júna (WebNoviny.sk) – Vyše 200 migrantov z lode nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorá sa už od štvrtka nachádza v Stredozemnom mori, prijme osem členských štátov Európskej únie.

Počas tlačovej konferencie to oznámil maltský premiér Joseph Muscat s tým, že plavidlo, môže zakotviť na Malte, odkiaľ budú jeho pasažierov posielať ďalej. Migrantov prijmú Francúzsko,Taliansko, Luxembursko, Portugalsko, Írsko, Holandsko, Belgicko a už zmienená Malta.

Muscat novinárom oznámil, že loď očakávajú na Malte v stredu večer. Migranti, ktorých zachránila pri líbyjskom pobreží, prejdú na ostrove kontrolou na účely určenia, či majú nárok na status utečenca alebo sú ekonomickými migrantmi. Utečencov následne pošlú do spomínaných krajín a osoby spadajúce do druhej skupiny zase naspäť do ich domovských krajín.

Koľko ľudí každá z ôsmich členských krajín prijme, zatiaľ nie je známe. Maltský premiér zároveň oznámil, že úrady preveria legálnosť registrácie lode aj jej správania sa na mori vrátane faktu, že si zrejme vypla transpondér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom