Lokalizovali zrejme okrúhly stôl kráľa Artuša

Kráľ_artuš
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Britskí historici a historičky veria, že sa im podarilo lokalizovať okrúhly stôl kráľa Artuša, a to na mieste nedávno objaveného rímskeho amfiteátra v Chesteri. Podľa legendy sa rytieri kráľa Artuša stretávali pri okrúhlom stole, aby si tam od svojho kráľa vypočuli inštrukcie. Pravdepodobne to však nebol kus nábytku, ale skôr obrovská stavba z dreva a kameňa, kde by sa mohlo zhromaždiť zhruba tisíc ľudí.

Odborníci a odborníčky sa domnievajú, že bájny Camelot nebol pôvodne postavený ako hrad. Prikláňajú sa skôr k názoru, že to bola budova, ktorú postavili Rimania a neskôr ju opustili. „Prvé záznamy o okrúhlom stole dokazujú, že to nebol jedálenský stôl, ale miesto s kapacitou tisíc ľudí a viac,“ vyjadril sa historik Chris Gidlow. „Vieme, že jedna z Artušových dvoch hlavných bitiek sa konala v meste označovanom ako City of Legions. Existovali len dve miesta s týmto názvom. Jedno bolo St Albans, ale poloha druhého ostala tajomstvom,“ dodal.

Nedávny objav amfiteátra s popraviskom a dreveným pomníkom kresťanským mučeníkom viedol výskumníkov a výskumníčky k záveru, že tým ďalším miestom je Chester. „V šiestom storočí mních menom Gildas, ktorý napísal najstaršie záznamy o Artušovom živote, písal aj o City of Legions a mučeníkovej svätyni vnútri. To je pádny dôkaz. Objav svätyne v amfiteátri znamená, že Chester bol miestom Artušovho dvora a jeho legendárneho okrúhleho stola,“ uzavrel.

Na svojej webovej stránke o tom informoval denník Daily Telegraph.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom