Londýn chce zostať v EÚ, petíciu podpísali desaťtisíce ľudí

Londýn
V Londýne hlasovalo za zotrvanie v únii takmer 60 percent ľudí, čo ostro kontrastuje s hlasovaním vo väčšine ostatných oblastí Británie. Foto: SITA/AP

LONDÝN 24. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 71 000 ľudí podpísalo už petíciu požadujúcu, aby mesto Londýn vyhlásilo nezávislosť od Spojeného kráľovstva a zostalo tak súčasťou Európskej únie. Internetová petícia je reakciou na výsledok štvrtkového referenda, v ktorom sa väčšina účastníkov vyslovila za brexit, informovala spravodajská stanica BBC.

Petícia sa s výzvou na vyhlásenie samostatnosti obracia priamo na nového starostu Londýna Sadiqa Khana, ktorému dokonca ponúka funkciu prezidenta budúceho londýnskeho štátu. Organizátor kampane James O’Malley v sprievodnej výzve zdôrazňuje, že Londýn je medzinárodným mestom, ktoré chce naďalej zostať v srdci Európy. Samotný O’Malley sa označuje za „veľkého fanúšika“ EÚ.

Petícia požaduje od starostu Khana, aby vyhlásil nezávislosť Londýna a následne požiadal o jeho členstvo v EÚ aj v schengenskej zóne. Iniciátori chcú dokonca otvoriť diskusiu o možnom prijatí eura. Paralelne sa začala podpisovať aj iná petícia požadujúca zotrvanie Londýna v rámci Veľkej Británie, ktorá má však zatiaľ menší ohlas.

V Londýne hlasovalo za zotrvanie v únii takmer 60 percent ľudí, čo ostro kontrastuje s hlasovaním vo väčšine ostatných oblastí Británie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom