Londýn viní z kyberútokov ruskú rozviedku GRU, údajne v nej pracovali aj podozriví z kauzy Skripaľ

Skripaľ, novičok
Na kamerových záberoch sú dvaja Rusi Ruslan Boširov a Alexander Petrov. Obaja sú hlavní podozriví v prípade útoku nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého tajného agenta Sergeja Skripaľa, Londýn, Veľká Británia, 5. septembra 2018 Foto: SITA/AP

LONDÝN 4. októbra (WebNoviny.sk) – Britská vláda obvinila ruskú vojenskú tajnú službu z uskutočňovania kybernetických útokov proti dôležitým cieľom.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti (NCSC) uviedlo, že ciele zahŕňali médiá a banku v Rusku, metro a letisko na Ukrajine, americkú Demokratickú stranu či menšiu televíznu sieť v Spojenom kráľovstve. Útočili údajne aj na Svetovú antidopingovú agentúru.

V čase útokov už niektoré z nich pripisovali Rusom, teraz však ide o prvý prípad, keď Briti označili konkrétneho páchateľa – ruskú vojenskú rozviedku GRU. Pre ňu údajne pracovali aj dvaja muži podozriví z otrávenia bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v marci v anglickom Salisbury.

NCSC uviedlo, že môže „s vysokou pravdepodobnosťou“ tvrdiť, že za kybernetické útoky je zodpovedná GRU. Ako povedal britský minister zahraničia Jeremy Hunt, GRU vedie kampaň „nerozlišujúcich a bezohľadných útokov„, ktoré neslúžia „žiadnemu legitímnemu národnobezpečnostnému záujmu„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeremy HuntSergej Skripaľ